Siyaset

AK Parti'de dengeler değişti

1 Kasım tüm dengeleri değiştirdi. Yaşanan terör olayları, Bahçeli'nin tutumu ve AK Parti'nin yenilenen ekonomi vaatleri, istikrar isteyen seçmende karşılık buldu.

3 Kasım 2015 Saat: 11:54
YORUM YAP Tavsiye Et Yazdır

Bu haber 346 kez okunmuştur

AK Parti'de dengeler değişti
AK Parti'de dengeler değişti

AKP'nin referandumla bile olsa Anayasa değişikliğini gerçekleştirebilecek bir çoğunluğa ulaşması, Erdoğan'ı ‘başkan’ yapacak sürecin kapısını araladı.

KAPILAR AÇILDI

Türkiye’nin içine sürüklendiği savaş ortamı, dört bir yana giden hatta sınırda bekleyen cenazeler ülkede korku atmosferini hâkim kıldı. 7 Haziran'dan sonra ülkenin içine sürüklendiği süreç, AKP'ye tek başına iktidar, Tayyip Erdoğan'a da başkanlık kapısını açtı. 1 Kasım tüm dengeleri değiştirdi.

330 OY ARANACAK

Türkiye, bu seçim sonuçlarına bağlı olarak, Anayasa değişikliğini ve başkanlık sistemini yeniden konuşmaya başladı. Başbakan Davutoğlu da balkon konuşmasında başkanlık ve Anayasa değişikliğini işaret etti. Bunun Meclis'te geçekleşmesi zor göründüğü için referandumla yapılmasının yolları aranacak. AK Parti'nin referandumla Anayasa değişikliğini sağlayabilmesi için Meclis'te 330 oyu bulması gerekecek.

HDP OYLARI ŞART

Anayasa değişikliği ve dolayısıyla rejim değişikliği anlamına gelen başkanlık sistemine geçiş için 366 milletvekilinin oyu gerekiyor. 330-366 arasında bir çoğunluğa ulaşılması durumunda öneri halkın oyuna sunulacak. HDP’nin barajı aşmasıyla Erdoğan, başkanlık hayali için bu partinin oylarına ihtiyaç duyacak. Aksi halde 40 vekili bulunan MHP’nin kapısı çalınabilecek.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Şenol Güneş'i Kızdıran Olay

Şenol Güneş'i Kızdıran Olay

 

Bölge Karadeniz haber portalı |haberbk.com Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
-