Sağlık

Aklınızı başından alacak bilgiler

Uzun süre göz göze bakmak ilginç sonuçlar ortaya çıkartıyor! Bu bilgi sizi gerçekten çok şaşırtacak.

11 Ekim 2015 Saat: 22:17
YORUM YAP Tavsiye Et Yazdır

Bu haber 1.118 kez okunmuştur

Aklınızı başından alacak bilgiler
Aklınızı başından alacak bilgiler
10 dakika boyunca aynada kendinize baksanız, neler görürdünüz?

Aklınıza direk LSD gelmesin, LSD’yi unutun. Yeni uyuşturucu artık gözler. Elbette gözlerin tüketilmesinden bahsetmiyoruz. Konu daha çok bir çift göze uzun süre yoğun bir şekilde bakmak. Görünüşe göre bu durum, insanları değişmiş bir bilinç haline itebilir. Bu şaşırtıcı keşfi İtalya’daki Urbino Üniversitesi’nden görme üzerine yaptığı çalışmalarla tanınan, araştırmacı Giovanni Caputo yaptı. Ancak bu onun ilk birbirine uzun süre bakma yarışı çalışması değil. Bundan birkaç sene önce, bilim insanı 50 gönüllü topladı ve loş ışıklı bir odada 10 dakikalığına aynadaki yansımalarına bakmalarını istedi. Pek çoğunun tuhaf şeyler görmeye başlaması bir dakikadan daha az sürdü.

Konu üzerine yapılan deney:Yüzleri çarpılmaya ve değişmeye, hayvanların, canavarların veya ölmüş aile üyelerinin yüzleri olarak belirmeye başladı. Bu, hayal gücüne dayanarak adlandırılan “tuhaf yüz illüzyonları” olgusu olarak da biliniyor. Ancak ayna yerine karşınızda duran bir insana uzun süre baktığınızda ortaya çıkan tuhaf etkiler daha çarpıcı.

Caputo, 40 genç yetişkini topladı ve onları çiftlere böldü. Çiftler loş ışıklı odada birbirinden 1 metre aralıkla sandalyelere oturdular. Odanın aydınlatması katılımcıların yüz özelliklerinin seçilebileceği bir seviyeye ayarlanmıştı ancak renk algılaması azaltılmıştı. Çiftlerin yarısı birbirinin karşısına oturdu ve birbirinin nötr yüz ifadelerini izledi. Diğer yarısı ise arka arkaya oturdu ve duvara baktı.

Elde edilen sonuçlar ilgi çekici:

10 dakika sonra, katılımcılar odadaki deneyimleri hakkında anket doldurdular. Anketler ilgi çekici sonuçları ortaya çıkardı. İngiliz Psikoloji Topluluğu’na göre, odada birbiriyle karşılıklı oturan çiftler azaltılmış renk yoğunluğunu daha fazlaymış gibi, sesleriyse olduğundan daha fazlaymış gibi tarif ettiler. Zaman yavaşlamış gibiydi ve kendinden geçmiş gibi hissettiler.

Ek olarak, neredeyse %90’ı partnerlerinin yüzünün biçimsiz gözüktüğünü, %75’i canavarımsı yaratıklar gördüğünü ve %15’i de bir akrabalarının yüzünü partnerinin yüzünde gördüğünü söyledi.

Halüsinasyonlar, gerçekliğe dönüşüyor.

Caputo’nun dediğine göre, anlatılan bu hisler, kişinin gerçekle olan bağlantısının kopmasını tanımlayan “dissosiasyon” belirtilerine işaret ediyor. İlginç gelecektir ki, kendisi bu belirtilerin ilginç yüzlerin belirmesindense, yüz biçimsizliğiyle ilişkilendirildiğini buldu. Caputo, bu sözde “ilginç yüz görüntüsü” denilen halüsinasyonların duyusal uyarım eksikliği nedeniyle girilen çözülmeli durumdan “gerçekliğe” dönmenin bir sonucu olduğu varsayımında bulunuyor. Ancak şu an bunlar olay hakkında bilinenlerin sadece bir kısmı ve Caputo tarafından ortaya atılan olası açıklamalarla da karşıtlık içinde.

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Şenol Güneş'i Kızdıran Olay

Şenol Güneş'i Kızdıran Olay

 

Bölge Karadeniz haber portalı |haberbk.com Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
-