Röportaj

Ali Baran fırtına gibiydi

Karadeniz şarkılarıyla geniş bir kitleye ulaşan Ali Baran, Trabzon'da hem eğlendirdi hem duygusal anlar yaşattı. Baran ve ekibi Pesend Bar'da sahne aldı.

14 Kasım 2015 Saat: 01:38
YORUM YAP Tavsiye Et Yazdır

Bu haber 7.876 kez okunmuştur

Ali Baran fırtına gibiydi
Ali Baran fırtına gibiydi

HABERİN VİDEOSU Tüm Videolar

Ali Baran (Anam beni vay beni) Şarkıcılar

Ali Baran (Anam beni vay beni)

Akçaabatta yeni açılan nezih bir ortama sahip olan Pesend barda sahne almadan önce Bahar Kurbay'ın sorularını yanıtlayan nenesi ud çalan Ali Baran, dobra dobra konuştu. Müzik piyasasını ağır eleştiren Baran, sohbet boyunca dik duruşu ile tam bir Karadeniz erkeği dedirtti. İşte o sorular ve cevapları;

Ali Baran kimdir?

1987 yılında Artvin Arhavi'de doğdum.Gerçek ismin Ali Kadem sahne adım Ali Baran. Benim kuzenim olan 3 tane Ali Kadem var hepimizin bir lakabı var. Astsubayımız vardı o Baran ismini vermişti bana yıllar sonra kale türküsü parçasını internet ortamına atarken Ali Baran ismini kullandım öyle kaldı. 5 yıl Trabzon'da yaşadım. 6 yaşında bağlama kursuna gittim.8 yaşında sahneye çıktım. 2 tane albümüm var biri irdas (türkçesi büyüsün), irden(büyüyor demek). 20 yıldır müzisyenim 12 yıldır bu sektördeyim, üzerinde teli olan her enstürmanı çalabiliyorum. 

Hedefiniz?

Sanat okulu projem var, İstanbul'da yapmayı düşünüyorum. Yardım konserleri olmak üzere birçok ilde konser faaliyetlerinde bulunuyorum. 

En çok sizi etkileyen il?

Trabzon. Bunu Trabzondayım diye söylemiyorum, Erzurum'da da olsam söylerdim. Yabancısı değilim, dışardaki inan Trabzon'daki insanını birçok şekile sokabilirler ama ben gidip geldiğim için en rahat ettiğim şehir. İnsan olarak rahat olduğum tek yer Trabzon diyebilirim. Bizim orası küçük, fakülte desen Trabzon'da var. Hopa yada Arhavi'deki insanın gözünde İstanbul'dan önce hep Trabzon vardır. Ben hiç bir takımı tutmazken Trabzon'a geldim Trabzonsporlu oldum. 

Trabzonspor'un şuanki durumu hakkında neler söyleyeceksiniz?

Ne geleceksene, ne önümüzdeki sene nede önceki senelerde  Trabzonspor başarılı olmuş olmamış önemli değil. Benim için her zaman yer bordo gök mavidir. Onu bilir onu söylerim. İstanbul'da herkes başka büyük takımları tutar bir ben Trabzonsporluyum. 

Gelecek planlarınız arasında Trabzon'da birşeyler yapmak varmı?

Bu akşam bir tekşif aldım kardeş okul projesi varmış onum için mücadele edeceğiz. Daha önce Çamburnu'nda bir okulda kütüphane yoktu onun için yardım konseri yaptık. Ne zaman yardım amaçlı bir organizasyon olsa ben burdayım.

Karadeniz müzisyenleri olarak ayrı bir alana koyuluyorsunuz. Nasıl bir dünya?

Sabahatan akşama Karadeniz şarkıcısı çıkıyor. Kimin iyi olduğuna dinleyici karar verir o yüzden arkadaşların pes etmemesi gerekiyor. Ben kendimi tek bir alana koyamam Karadeniz müziği kadar sanat müziğide okumayı seviyorum. Müzik duygusallık işidir. Müzik yada solistlik yapan meslektaşlarım kimse sizi dinlemiyor diye düşünmeyin cani gönülden bu işi yapın. Sadece Hopa'dan 9 tane sanatçı var gerisini siz düşünün. 

"KARADENİZ MÜZİĞİ YAPAN HİÇ KİMSEYE GÜVENMEM"

Müzik camiasında dayanışma varmı?

Asla yok. Bir kademe yukarda olan aşağıdakinin 7 sülalesini ezer. Bir dayanışma olsa yer alırmıyım asla yer almam. Karadeniz müziği yapan hiç bir insana güvenmem, hiç biriyle arkadaşlığım yoktur. Benim arkamda çalan orkestra ile alakam vardır ben sadece işimi yaparım. Karadeniz müziğinin ömrü 30 yıl değil. Anonim eser desen yok, parça yok. Kazım Koyuncu ile kapı komşuyum. O insan o yolları açmasaydı ben hala Trabzon'da olacaktım, konserler veremeyecektim. Öldüğü halde bu insandan cesaret aldım. Kazım abiden aldığım en büyük örnek biri birşey yapıyorsa onun elinden tutmak lazım. O kişi yarın öbürgün seni saymaz o onun problemi. Sen vicdanını rahatlatmak için başkasını ezmeden kaldırman yardım. Ben bugüne kadar hiç kimseden destek almadım şimdiden sonrada kimseye başımı eğmeyi düşünmem. Benden daha ünlü bir insan konser verelim derse ben kabul etmem. Çünkü bu sefer benim verdiğim 20 yıllık mücadelenin hiç bir anlamı kalmaz.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
TRABZON'DA TIR KAZASI

TRABZON'DA TIR KAZASI

 

Bölge Karadeniz haber portalı |haberbk.com Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
-