Karadeniz

Artvin'de HES mücadelesi

Artvin’in Arhavi İlçesi'nde belediyenin imar değişikliğiyle önünü açtığı ve daha önce iki kez verilen ‘ÇED olumlu’ raporu mahkeme tarafından iptal edilen Kavak Hidroelektrik Santral projesi için, üçüncü kez ÇED süreci baş

31 Ekim 2015 Saat: 19:35
YORUM YAP Tavsiye Et Yazdır

Bu haber 496 kez okunmuştur

Artvin'de HES mücadelesi
Artvin'de HES mücadelesi
Şehir içerisinde oluşu nedeniyle çevre kamuoyunda, ‘Çılgın HES’ olarak bilinen Kavak HES projesine karşı çevreciler, yeniden mücadele kararı aldı.
 
Kamilet Vadisi'nde 3 yıl önce yapımına başlanan 14 megavatlık Kavak Hidroelektrik Santral projesiyle, Çifteköprü ve Kapisre derelerinin sularının 5 kilometre boyunca tünel ve borularla Cumhuriyet Mahallesi’nde yapılacak olan Kavak Hidroelektrik Santrali'ne taşınması, üretilecek elektriğin de aynı bölgede kurulacak santralle dağıtılması planlandı. Arhavi Belediyesi, CHP’li Belediye Meclisi üyelerinin karşı çıkmasına rağmen AK Partili üyelerin oy çokluğu ile daha önce tarım alanı olan Cumhuriyet Mahallesi'nin bir bölümünü, 'Konut dışı kentsel çalışma alanı' ilan ederek HES projesine onay verdi.
 
MAHKEME İLK ÇED OLUMLU RAPORUNU İPTAL ETTİ
 
Belediyenin onay vermesi sonrasında bölgede protesto ve eylemlerle HES inşaatına karşı çıkan vatandaşlar, Arhavi Doğa Koruma Platformu öncülüğünde Rize İdare Mahkemesi’ne başvurarak, HES projesi için verilen 'ÇED olumlu' raporuna karşı dava açtı. Mahkeme ilk davada Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen 'ÇED olumlu' raporunun, 'ÇED yönetmenliğine uygun hazırlanmadığı' gerekçesiyle iptaline karar verdi.
 
arhavide-cilgin-hes-icin-ucuncu-kez-ced-sureci-baslatildi_4618_dhaphoto1.jpg
 
İKİNCİ ‘ÇED OLUMLU’ RAPORU DA İPTAL EDİLDİ
 
Enerji şirketinin can suyu miktarını sadece yüzde 2 artırarak yeniden hazırladığı ÇED raporu için ikinci kez ‘olumlu’ kararı alınması sonrasında HES yapımı için çalışma sürdürüldü. Bunun üzerine bölge halkı, ikinci kez verilen ‘ÇED olumlu’ raporunun iptali için yeniden dava açtı. Rize İdare Mahkemesi, 7 ayrı noktada hukuka aykırılık tespit ettiği ‘ÇED olumlu’ raporunu ikinci kez iptal etti. Verilen iptal kararında bakanlığın yasal sorumluluklarını yerine getirmediğine işaret eden mahkeme, ikinci ÇED sürecinin en baştan başlatılması gerekirken, aksinin gerçekleştirildiğine vurgu yaptı.
 
arhavide-cilgin-hes-icin-ucuncu-kez-ced-sureci-baslatildi_4618_dhaphoto4.jpg
 
SIRADA ÜÇÜNCÜ ÇED SÜRECİ VAR
 
Bölgede HES yapımında kararlı olan enerji şirketi Kavak HES projesi için üçüncü kez ÇED süreci başlattı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Kavak HES Projesi için 5 Kasım 2015 tarihinde ÇED sürecine halkın katılımı toplantısı yapacağını duyurdu.
 
Arhavi Doğa Koruma Platformu’ndan yapılan yazılı açıklamada, ÇED raporu daha önce iki kez iptal edilen HES projesi için yeni süreç başlatıldığını belirtilerek mücadele çağrısı yapıldı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:
 
“Anlaşılan MNG dava kaybetmekten ve şantiye kurup toplamaktan usanmadı. Biz mücadeleden hiç usanmayız. İki kere ÇED raporu iptal edilen Kavak HES projesi için üçüncü kez ÇED süreci başlatıldı. Tüm Arhavililer ve çevre ilçelerin duyarlı insanları, dostlarımız orada olacak. Arhavi halkı şehrin göbeğinde HES yaptırmayacağını, HES’lere karşı olduğunu bir kere daha gösterecek.”
 
Bu arada Arhavi Doğa Koruma Platformu bünyesindeki, ‘Kadın Atmacalar’ grubu da, 5 Kasım tarihindeki ÇED toplantısı için halkı bilgilendirme çalışması başlattı.
 
arhavide-cilgin-hes-icin-ucuncu-kez-ced-sureci-baslatildi_4618_dhaphoto2.jpg
Etiketler: artvin, he,

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Suudi Turiste Saldıran Trabzonlu

Suudi Turiste Saldıran Trabzonlu

 

Bölge Karadeniz haber portalı |haberbk.com Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
-