Ekonomi

Asgari ücret açıklaması

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı enflasyon raporunu açıkladığı toplantıda asgari ücretin enflasyona yansıması ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

28 Ekim 2015 Saat: 11:55
YORUM YAP Tavsiye Et Yazdır

Bu haber 334 kez okunmuştur

Asgari ücret açıklaması
Asgari ücret açıklaması

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Erdem Başçı, yılın 4. Enflasyon Raporu Bilgilendirme toplantısında açıklamalarda bulundu.Başçı, Tüketici kredilerindeki hızlı artışın cari açığın yükselmesinde etkili oluğunu söyledi. Kredi büyüme hızında ilave yavaşlama gözlemlendiğini ifade etti.

"ENFLASYON BU AY DÜŞECEK"

Başçı, baz etkisine bağlı olarak bu ay enflasyonda düşüş görüleceğini belirtti. Erdem Başçı; "Yılsonu enflasyon beklentimizi yüzde 8 olarak koruduk. Enflasyonda düşüşün kademeli bir şekilde gerçekleşeceğini ve yüzde 5 hedefine orta vadede ulaşılacağını tahmin ediyoruz. Hedefe ulaşana kadar sıkı para politikası duruşumuzu devam ettireceğiz" dedi.

Belirsizlik azaldığında iç talebin artma ihtimali olduğunu söyleyen Başçı, küresel anlamda da üçüncü çeyrekte öne çıkan büyüme endişelerinin altını çizdi.

2016 yılı beklentilerine de değinen Başçı iç talebin ılımlı, dış talebin toparlanma eğiliminde olduğunu belirtti.

"ASGARİ ÜCRETİN NASIL UYGULANACAĞINA BAĞLI..."

Başçı, asgari ücret vaatlerinin enflasyona etkisinin ücretlerin nasıl uygulanacağına bağlı olduğunu belirtti. Başçı şöyle devam etti:

"Asgari ücretle ilgili olarak vaatlerdeki artış yüzde 12'den yüksek. Artışın ne kadarı firmalara yansıyacak, kamu katkısı olacak mı, bunların bütçe dengeleri ile uyumunu görmeden bir rakam veremem. Ancak geçmiş örneklere de bakarak şu an bir hazırlık yapıldığını söyleyebilirim. Onunla ilgili bir simülasyon çalışması yapmaya hazırız. Hükümet programının belirlenmesi lazım. Ayrıca Aralık ayında yapılacak asgari ücret müzakereleri sonucunda bazı şeyler netleşir. Gelirler ve kamu maliyesi politikası adı altında bu öngörüye raporda yer verdik ancak fazla ayrıntı vermedik." 

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Fatih Terim Milli Takımı bıraktı

Fatih Terim Milli Takımı bıraktı

 

Bölge Karadeniz haber portalı |haberbk.com Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
-