Röportaj

Bombacı Mandıralı'dan dobra yanıtlar

Türkiye'nin önemli futbolcularından Hami Mandıralı, sorularımızı dobra dobra yanıtladı.

11 Kasım 2015 Saat: 09:57
YORUM YAP Tavsiye Et Yazdır

Bu haber 1.371 kez okunmuştur

Bombacı Mandıralı'dan dobra yanıtlar
Bombacı Mandıralı'dan dobra yanıtlar

Haberbk.com haber sitemizin imtiyaz sahibi Bahar Kurbay'ın sorduğu o sorular ve aldığı cevaplar;

Futbolcu nasıl olur?

Futbolcu olmak istiyorsanız hedef belirlemek zorundasınız benim hedefim Ali Kemal Denizciydi. O’nun kişiliğini ve oyunculuğunu örnek aldım. Denizci gibi karakterli, insanlardan kaçmayan biri olacağım gideceğim insanlara sarılacağım dedim. Şimdi bir iki gol atan kendini futbolcu sanıyor ama o kadar kolay değil. İyi futbolcu olmak hem iyi insan hem iyi oyundu olmaktan geçer. Mustafa Kemal Atatürk çok güzel söylemiş ‘zeki, çevik, ahlaklı’. İyi oyuncu ama ahlaksız olan bir yerde patlak verir zaten. Şimdiki oyuncular bize göre çok daha rahat.

 

“BENİMLE DEVAM EDECEKMİŞ GİBİ KONUŞTUK”

Göre geldiğiniz zaman bizim Hami dediler ve başarı beklediler fakat gidişin çok hızlı oldu. Neler yaşandı o dönem?

Mustafa Akçay’dan sonra 14 maç takımın başındaydım. O süreç benim için çok güzel geçti. Belki de kimsenin hayal etmediği bir başarı yaşadık. Bakıldığında sadece Galatasaray maçında kaybettik. Küskünler o dönem maça gelmeye başladı, daha önce yenemediğimiz takımlar karşısında farklı mağlubiyetler aldık. Ben Trabzonspor’da ilk defa teknik adamlık yaptım , kendime göre radikal kararlar aldık. Bazı oyuncuları takımdan uzak tuttuk diğerleri beni sahiplendi ve güzel bir takım olduk. Sonra benimle çalışacakmış havasıyla konuştuk. Gidecek kalacak ve alınacak oyuncular için kararlar verdik. Sonrasında lisans kurslarım var mı gidip ve benimle çalışmayacaklarını anladım.

“HERKES SALTANAT SÜRDÜ”

Ne konuştunuz?

Ekibimle beraber izlediğim, nokta transferler dediğimiz oyuncular vardı. Onlar alınsaydı kurduğumuz kadro bozulmasaydı inan daha da güzel şeyler olabilirdi. Bir kadroyu bozuyorsunuz başka bir kadro inşa ediyorsunuz ama alınan oyuncuların hiç birini ben tanımıyorum. Bu ayıp mıdır bilmiyorum ama ben tanımıyorum. Biz istiyoruz ki bilinen oyuncular gelsin takıma. Benimle olamayacaklarını anlayınca Vahid hoca ile devam ettiler, bence iyi olmadı, hem takım hem giden paralar acısından iyi olmadı. Gelen hoca hem takımı hem oyuncuları devamlı toplum önüne atıyor sonrasında o gidiyor yerine gelen hoca aynı. Herkes burada saltanat sürdü ama bir şey katmadı. Dolayısıyla biz Trabzonspor’u sevenler bu durumdan üzüntü duyuyoruz. Gelen hoca bu şehre sahip çıksın istiyoruz. Vahid gidiyor diğeri geliyor haftanın 2-3 günü idmana çıkmıyor. Takımda kopukluk başlıyor, sevgi bağı yok, bu da başarısızlık yaşatıyor.

 

Zokora ve Colman’ı kadro dışı bıraktınız, Malouda yı oynatmadınız. Malouda başkanın adamı olarak biliniyordu. Yönetimle aranızı açan sebeplerden birisi de bu olabilir mi ?

Kulüp bir oyuncu ile sözleşme imzalıyor, oyuncunun cilveleri var. Mesela Zokora bizim puana ihtiyacımız varken düğün yapacak gerekçesiyle izin istiyor. Normalde kulüp başkanının bu kararı alıp uzaklaştırması gerekir. Colman benden izin istiyor ‘Zokora ile kankayız düğüne gidebilir miyim?’ diye izin vermiyorum. Bakıyorum akşam düğünde eğleniyor, Henrique hiç sormadan gidiyor. Ben takım adına bir karar verdim ve ikisini kadro dışı bıraktım. Henrique takım arkadaşlarından özür diledi. Takımında ona ihtiyacı vardı affettik ve 14 maç boyunca Adrian ile iyi performans ortaya koydu ve oyuncular satıldı. Keşke satılmasaydı. Genç bir teknik adam olarak aldığım karar arkasında dik durdum. Malouda ile çok konuştum kötü niyetli olmadan görev verdim ancak performansı kötü olduğu için forma şansı vermedim. Bunlarla başarısız olacağıma bizim çocuklarla olurum diye düşüncesi oldu bende ama öyle olmadı. Milletin en çok kızdığı Zeki Yavru iyi performans gösterdiği halde kadro dışı bırakıldı bu da ayrı bir soru işareti? Oyuncu iyi niyetliyse sizde iyi niyetli olabilirsiniz ama değilse siz kararınızın arkasında durmanız gerekiyor. Çünkü oyuncular sizi gözetliyor, hoca nasıl karar verecek affedecek mi diye? Ben çoğunluğun tarafını tuttum ve karar aldım.

Hacıosmanoğlu yönetiminde çok fazla hoca değiştirildi ve açıklamalarda adeta suç hocalarda dendi. İşin aslı ne?

Kulübün başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu son sözü o söyler. Hoca olarak benim rahatsız olduğum konu yönetimin çok duyarsız kalmış olması. Yönetim başkanı yönlendirmeli, fikir vermeli ama öyle bir şey yok. Tek kalınca da hata yapma şansınız fazla oluyor. Trabzonspor’a hizmet edenler bizim için kutsaldır ancak yanlış yapanında yanlış yaptığını söylemek gerekiyor.

 

Yakın zamanda Şota ile bir araya geldiniz. Neler konuştunuz?

Şota benim takım arkadaşım, Trabzonspor hoca olunca aradım hayırlı olsun dedim, başarılar diledim. Ardından Şana’da bir araya geldik biraz sohbet ettik, Avrupa maçının ilk ayağa oynanmıştı, güzel sohbet ettik. İnşallah burada mutlu ve başarılı olur burada bize de görev düşerse seve seve yardımcı oluruz. O’nun başarısı demek Trabzonspor’un başarılı olması demek.

 

Hem Avrupa’da hem Trabzonspor tarihinin en çok gol atan oyuncususunuz şimdi ki kadroyu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Çok tatmin edici bir kadro yapımız yok. Taraftarımız şampiyonluk bekliyor. Başarının olması için kadronuzun iyi olması lazım. Şuan taraftarın çok mutlu olduğu bir kadro yok, özellikle geçen sezon çok fazla transfer yapıldı ancak istenilen performans ortaya koyulmadı. Trabzonspor Avrupa kupalarına katıldı ama istediğimiz yerde bitirmedi sezonu. Bu sezon çok da tatmin edici transferler yapılmadı. Kadro aynı kadro içini oyuncular giriyor ama ‘bunlar doğru oyuncular mı?’ zaman gösterecek. Şahsi fikrim Trabzonspor 3 büyük takımla yarışıyor. Onlarla yarışabilmek için onların ayarında oyuncular almanız lazım, oyun anlayışı sağlam, karakteri sağlam oyuncular alınmalı. Bizim aldığım oyuncular çok bilinen kişiler değil performans olarak da Trabzonspor’umuza bir şey katmıyorlar. Tabi bu durum bizi üzüyor. İnşallah oyuncu kardeşlerimiz iyi performans sergilerler ve Trabzonspor’u iyi yerlere taşırlar.

Transferler yapılırken aklınızdan şu isim transfer edilse güzel olur dediğiniz biri isim geçti mi?

Şuan görevde olmadığım için benim aklımdan geçmesi çok önemli değil, Şota’nın düşünceleri önemli. Ama Hami mandıralı olarak bu transferler beni tatmin etmiyor. Bu oyuncu şu oyuncu demem çok bir şeyi ifade etmiyor.

Yıllarca ter döktüğünüz Hüseyin Avni Aker’de başta Başbakan Ahmet Davutoğlu olmak üzere siyasetçiler efsane isimlerle maç yaptı. Sizde çağrıldınız ama gelmediniz?

Yurt dışındaydım o dönem burada olsaydım gelir miydim bilmiyorum. Siyaset futbolun içinde olmasın istiyorum, futbol sahada oynanan güzel bir oyuncu öyle oynansın. Siyasetçilerin bu denli futbolun içinde olması doğru mu bunu tartışmak gerekiyor. Bizim dönemimizde böyle bir şey yoktu. Namuslu tertemiz insanlar kulüplere destek veriyorlardı. Siyaset futboldan elini çekmeli sahada güçlü olan kazanmalı.

 

O dönemdeki Trabzonspor’u anlatır mısınız?

Bizim dönemimizde şahaneydi belki de Trabzonspor’un en iyi kadrosuyduk. Ünal Karaman’ın bireysel olarak sevdiği bir parti vardı ama kimseye baskı yapmazdı. Duygu çok farklıydı, futbolcu kalitesi farklıydı, toplumla barışık bir jenerasyon vardı, şampiyon olmadık içimizde uhde kaldı ama çok saygı sevgi gördük. İstanbul’da yaşıyorum gol attığım takımların camiasından bile saygı gördük.

“ŞENOL HOCAYA HAKSIZLIK YAPILDI”

Şampiyonlukla alakalı Şenol Güneş’in açıklamaları oldu camiamız ikiye bölündü, hak verenler oldu kızanlar oldu. O sözler karşısında siz neler düşündünüz?

Geçmişi çok irdelememek gerekir efsane spor adamlarından bir tanesi. İnsanlar kinleniyor nefret kapıyor bu duygularını açığa vurmak için fırsat bekliyor. Yeri geldi söyledi şampiyonluğumuz verilmedi diye, kimsenin cesaret edemediğini bir televizyonlarda söyledik. Şenol hoca bu ülkede apolet takmış milli takımda çalışmış bir inşa olduğunu unutmasınlar. Olaylara hep olumsuz taraftan bakıyoruz. Senin bir yerlerde olmanı kabul edemeyenlerin hasetliği söz konusu. Biz koltuk sevdalısı insanlar değiliz bir şeyi başarırsak orda oluruz Şenol hoca da öyle.

 

Unutamadığınız bir anınız?

Çok anımız var aslında ama birini paylaşım. Bursa maçımız vardı yenildiğimiz. Soyunma odasına gittik moraller bozuk, Sadri Şener’di başkan dedi ki ‘bu takımı eleyemez miyiz?’ biz de ‘elleriz’ dedik. Ardından yemeğe gittik, Brahms hocamız mutsuz duruyordu gittim arkadan sarıldım hocam merak etme yeneceğiz dedim. Sonra arabada ağlamış bana sordular ne oldu. Sonra kime sorarsam 5-1 olacak dediler öyle de oldu.

Trabzonspor için ne yapılmalı?

Tesislerimiz denize yakın tek yer ama Akyazıda bir yer yapmaya çalışıyorlar ne zaman biteceği belli değil. Mevcut tesisleri değerlendirip atıl duruma getirmemeliler. Şimdiye kadar bir çivi çakılmadı. Trabzonspor hep veren taraf olmuş. Trabzonspor’a gerçek anlamda hizmet edenlere saygımız sonsuz, büyük olan takımımıza projeler üreterek katkı sağlamanız gerekir. Bu kadar büyük bir markanın büyük işlere ihtiçaı var. Ufku geniş insanların bu çoğrafya da olduğunu biliyoruz. Biz de kim iş yapmak istiyorsa hemen O’nu baltalıyoruz. Mesela Tuncay Bekiroğlu geldi Almanya’da Ceoduydu ama hemen harcadılar. Trabzonspor’u seven insanlara sahip çıkmak gerekiyor. Diğer takımlara bakıldığında servetlerine servet katılıyorlar inşallah ama inşallah korkulan son olmaz.

Yeni sezon formaları beğendiniz mi?

T-shirt onlar forma falan değil. Görsellik çok önemli, diğer takımların formalarını da görüyoruz ve bizimkileri kimse seçmemiş mi diye düşünüyorum. Bu oyuncuları sadece oyuncular giymiyor benim taraftarımda giyiyor. Para verip alan taraftarımız en güzelini hakkediyor. Ayrıca forma senin sahadaki duruşunun simgesidir forma oyuncuya hava katar, rakibe yeneceğiz izlenimi verebilir.

ANTALYASPOR İLE MAHKEMELİK

Antalyaspor’un kadro yapısına inandığım için gittim. Ancak mahkemelik olduğum için çok da detayına giremeyeceğim. Biz gittiğimiz depoyu doldurduk kaymanı sonra gelen hoca yedi. Birkaç tane oyuncu ve başkanın hareketiyle sözleşmem tek taraflı fes edildi. Takımı şampiyon yapacağız hedefi ile gittiğimiz için ayrılmayı düşünmemiştik. Ben doğrularımdan hiçbir zaman taviz vermedim, vermeyeceğim. Sonrasında maça da davet ettiler ancak gidemedim. Ayrılırken tüm oyuncular kapıda ağlayarak gönderdi.

Gelecekte ki planınız?

Türkiye’de başka şeyler dönüyor. Karakter yapısı olarak kimseye eyvallah demeyen bir insansınız. Ben bu ülkede namuslu insanların olduğunu biliyorum, inanıyorum ki onlar bizi bulacak ve aynı yolda yürüyeceğim. Hedefim teknik adamlık yapmak, ben futbolu biliyorum, Trabzon’da 25 sene az değil, beklentim tekniklik adamlık.

YÖNETİM KALİTELİ OLURSA HAMİ MANDIRALI GELİR

Tekrar Trabzonspor’da görebilir miyiz sizi?

Trabzonspor bizim kimliğimiz o takımın alt yapısından gelen bir oyuncuyum dolayısıyla takımımın bir parçası olmak isterim. Dünyanın en güzel renklerinden bir tanesi Bordo-Mavi ben ona aşığım. Kısmet olur mu, ne zaman olur O’nu bilmiyorum. Trabzonspor’da sağlıklı yapı oluşmalı. Bizim adamlık ve futbol kalitemizi taşıyabilecek kişilerin bir araya gelerek toparlayıcı olması gerekiyor.

 

 

 

 

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
TRABZON'DA TIR KAZASI

TRABZON'DA TIR KAZASI

 

Bölge Karadeniz haber portalı |haberbk.com Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
-