Ekonomi

Borçlara neşterde son bir ay

Vergi, trafik cezası, öğrenim kredisi gibi borçları yeniden yapılandımayı isteyen vatandaşlar için son başvuru tarihi 30 Ekim!

27 Eylül 2016 Saat: 10:41
YORUM YAP Tavsiye Et Yazdır

Bu haber 320 kez okunmuştur

Borçlara neşterde son bir ay
Borçlara neşterde son bir ay

TBMM’de benimsenen ve borçları yapılandıran yasada son bir aya girildi. Ekim ayı sonuna kadar başvuranların, vergi, prim, su ve öğrenim kredisi ve trafik cezalarının gecikme zamları silinecek. Ana para ödenerek borçlar kapatılacak. 30 Haziran’a kadar yazılan ve yaklaşık 4,5 milyon kişiyi ilgilendiren 6 milyar liralık trafik cezaları da kapsamda bulunuyor.

Yeniden yapılandırma ve borç ödeme için Ekim ayının sonuna kadar vergi dairelerine başvurulabilecek. Ya da borçlar Gelir İdaresi Başkanlığı’nın sitesinden kredi karı ile ödenebilecek. Borçların gecikme zammı ve faizi silinecek. Peşin ödemeyi seçenler, enflasyon esas alınarak belirlenen tutarın yarısını ödeyecek.

Nisan 2013’te 150 lira olarak kesilen trafik cezası, bugün 442 liraya çıktı. Yapılandırma ile bu borcun 292 liralık faizi kaldırılacak, bunun yerine asıl borca 33 liralık Yİ-ÜFE tutarı eklenecek. Borç 442 liradan 183 liraya düşecek. Peşin ödeme seçilirse, Yİ-ÜFE tutarı olan 33 liradan yüzde 50 daha indirim yapılacak. Toplam borç 167 liraya inecek. Taksitli ödeme seçilirse, 183 lira olarak belirlenen borç tutarı, belirlenen katsayılar oranında artırılarak tahsil edilecek. 6 taksiti seçen toplam 191, 9 taksiti seçen 198, 12 taksiti seçen 202, 18 taksiti seçen 210 lira ödeyerek borcunu kapatacak. Taksit ödemeleri 2 ayda bir yapılacak.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
TRABZON'DA TIR KAZASI

TRABZON'DA TIR KAZASI

 

Bölge Karadeniz haber portalı |haberbk.com Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
-