Trabzon

Çifte standart!

Suriyeli çocuklar çalınca suç değil Türk çocukları çalınca suç. Kendi ülkemizde yabancı olduk.

11 Kasım 2015 Saat: 10:21
YORUM YAP Tavsiye Et Yazdır

Bu haber 339 kez okunmuştur

Çifte standart!
Çifte standart!

Sokakta müzik aleti çalan çocukları zabıta ekipleri ve çevik kuvvetler tarafından tehdit edilmişti. Trabzon'un gündemine oturan bu olay yeni bir boyut kazandı. 

Uzunsokak ve Maraş Caddesi’nde birçok Suriyeli çocuk ellerinde aynı marka müzik aleti ile dileniyor. Her köşe başını mesken tutan çocuklara ise birçok şikayet olmasına rağmen müdahale edilmiyor, görmezden geliniyor. Buna karşın müzik yapan ve halkı eğlendiren sokak sanatçılarının ‘şikayet var’ diye hemen bulundukları yerden kaldırılması tepkilere neden oluyor.

GRUP HALİNDELER

Grup halinde gezen çocukların ellerindeki müzik aletlerinin ise aynı olması, bu çocukların organize bir şekilde dilendirdiklerini ortaya çıkarıyor. Sokakta fotoğrafladığımız çocukların ise muhabirimize ‘Beni ne hakla çekersin, döverim seni’ diye çıkışması ise başka bir sosyolojik durum. Çocuğun bu çıkışına vatandaşların tepki vermesi, bu sosyal yaranın toplumsal patlama noktasına geldiğinin kanıtı.

PARA VERMEYİN

Suriye’den iç savaş nedeniyle ülkemize gelen bu kişilerin bütün ihtiyaçları devlet tarafından karşılanıyor. Her aileye 300 lira para ve çocuk bakım yardımı yapılıyor. Yiyeceğinden gıdaya kadar her türlü ihtiyaçları karşılanıyor. Sağlık, okul ihtiyaçları karşılanan bu kişiler sınava girmeden üniversitelerde bile okutuluyor, masraflarını ise devlet karşılıyor. Yetkililer bu tür kişilere para verilmemesi uyarısında bulunurken, Zabıta’nın bu çocuklara hiç müdahil olmaması ise başka bir sorun. Çünkü Trabzon’da ortaya çıkan bu sorun karşısında yönetimsel anlamda büyük bir boşluk var.

Fatih İSAK

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
TRABZON'DA TIR KAZASI

TRABZON'DA TIR KAZASI

 

Bölge Karadeniz haber portalı |haberbk.com Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
-