Siyaset

Erdoğan ve Abe'den ortak basın toplantısı

Japonya’da bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Japonya Başbakanı Şinzo Abe tarafından resmi törenle karşılandı. Karşılamanın ardından ikili görüşmeye geçen Erdoğan ve Abe, basın toplantısı düzenledi.

8 Ekim 2015 Saat: 16:24
YORUM YAP Tavsiye Et Yazdır

Bu haber 415 kez okunmuştur

Erdoğan ve Abe'den ortak basın toplantısı
Erdoğan ve Abe'den ortak basın toplantısı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tokyo’daki temasları kapsamında Japonya Başbakanı Shinzo Abe ile ortak basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Erdoğan, Cumhurbaşkanı olarak Japonya’nı ziyaret etmenin bahtiyarlığını yaşadığını ve gösterilen misafirperverlik karşısında Shinzo Abe’ye şükranlarını sunarak, “Bildiğiniz gibi geçen yıl Türkiye ile Japonya arasında diplomatik ilişkilerinin kurulmasının 90. Yılını kutladık. Hatırlayacağınız üzere ben bu vesile ile 2014 yılında başbakan olduğum dönemde ilk yurtdışı ziyaretimi o yıl içinde 6-8 Ocak tarihlerinde Japonya’ya gerçekleştirmiştim. Bu yıl da Türk-Japon dostluğunda çok önemli yeri olan Ertuğrul Firkateyninin Japonya’ya seyahatinin 125. yıl dönümüdür. Bu müstesna yıl dönümü düzenlenen etkinliklerle gerçekten anlamına, önemine ve tarihimizdeki yerine yaraşır şekilde idrak ediyoruz. Bu fırsattan yararlanarak Ertuğrul Firkateynimizin açıklarında battığı Kuşimoto’daki Ertuğrul Deniz Şehitleri Anıtının bakımını yapan Huşiomo okulunun küçük öğrencilerine şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum. Ortak mirasımızı baş üstünde tutarak hem aziz şehitlerimizin hatırasına sahip çıkıyor hem de Türk-Japon dostluğunun yeni nesillere aktarılmasında öncülük ediyoruz” dedi

“GÜNDEMDEKİ BAŞLICA KONULARI ÖZELLİKLE TERÖRLE İLGİLİ DEĞERLENDİRME FIRSATI BULDUK”
Erdoğan dün Tokyo’ya ilk olarak Japon Parlamentosu, Japonya-Türkiye Dostluk Grubu Başkanı Toshıhıro Nıkai ve beraberindeki Japon milletvekilleri dostlarımızı kabul ettiğini kaydederek, “Bugün ise önce Waseda Üniversitesini ziyaret ederek şahsıma tevdi edilen fahri doktora unvanını kabul ettim. Japonya’nın en köklü ve prestijli eğitim kurumlarından biri olan Waseda Üniversitesince böyle bir unvanına layık görülmek beni ziyadesiyle memnun etti, onurlandırdı. Ardından önce majesteleri İmparator Akihito ile bir araya geldik sonra da dostum Başbakan Abe ile hem baş başa hem de heyetler arası görüşme yaptım. Tüm bu görüşmelerde özellikle ikili ilişkilerimizim stratejik boyutlarını ele aldık. Uluslararası gündemdeki başlıca konuları özellikle terörle ilgili değerlendirme fırsatı bulduk. Bu konuda değerli dostum Abe ile hem fikir olduğumuzu gördük. Kuşkusuz ekonomik ve ticari ilişkimiz Türkiye ile Japonya ilişkilerinin en önemli boyutlarından birini oluşturuyor. Bu konuda da geçmiş projelerimizi şu anda devam eden projeleri değerlendirdik gözden geçirdik. Bu çerçevede 2014 yılındaki ziyaretimin akabinde başlatılan ekonomik ortaklık anlaşmasına ilişkin resmi müzakerelerde kaydedilen olumlu gelişmelerden memnuniyet duyuyorum” ifadelerini kullandı.

“HER İKİ ÜLKEDE DE GÜÇLÜ BİR İRADENİN VAR OLDUĞUNU GÖRDÜK”
“Ziyaretim kapsamında Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı DEİK bunun yanında Keidanren ile işbirliklerini ve bu vesileyle de iş adamlarımızı bir araya getirdik” diyen Erdoğan, “Ortak İş Konseyi yuvarlak masa toplantısı ile Türkiye’ye yatırım, tanıtım seminerinin ikili ekonomik ve ticari münasebetlerimizin gelişmesine katkı sağladığına inanıyorum. Bu çerçevede önde gelen Japon firma başkan ve yöneticilerini de ayrıca kabul ettim” sözlerini kullandı. Görüşmelerin niteliğini değerlendiren Erdoğan, “Ziyaretim sırasında İmparator Ekselansları Sayın Akihito ve eşlerine aynı şekilde eşimle birlikte yaptığım ziyarette yaptığımız görüşmelerin derinliğini, Başbakan Sayın Abe ile birlikte Japon üst düzey yetkililerle yaptığımız görüşmeler ışığında ekonomik ilişkilerimizin geliştirilmesi konusunda her iki ülkede de güçlü bir iradenin var olduğunu gördük” şeklinde konuştu.
Türkiye’nin bu yıl G20’nin Dönem Başkanlığını yaptığını hatırlatan Erdoğan, “Liderler Zirvesi 15-16 Kasım tarihlerinde Antalya’da gerçekleşecek. Tabii bu arada ayın 13’ünde Sayın Abe ile İstanbul’da fevkalade bir durum olmazsa bir araya geleceğiz” ifadelerine yer verdi.

TÜRK JAPON BİLİM VE TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ KURULUYOR
Türk Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nin de alt yapı çalışmalarının hızla devam ettiğini söyleyen Erdoğan, “ İstanbul’umuzun müstesna bir yerinde bin dönüm kadar bir araziyi bu üniversite için tahsis etmiş durumdayız” dedi.

“ZİYARETLER ÜLKELER ARASINDAKİ KÖKLÜ BAĞI GÜÇLENDİRECEK”
“Sayın Abe ile 13-14 Kasım tarihlerinde İstanbul’da aynı zamanda Ertuğrul Firkateyninin Japonya’ya seyrini ve Japon vatandaşlarının 1987 yılında THY ile Tahran’dan tahliye edilmelerini konu alan Ertuğrul 1890 filminin de galasını yapacağız” diye devam eden Erdoğan, “Gerek bugünkü ziyaretimin gerekse Sayın Abe’nin önümüzdeki ay gerçekleşecek Türkiye ziyaretinin ülkelerimiz arasındaki köklü bağları daha da güçlendireceğine inanıyorum” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
TRABZON'DA TIR KAZASI

TRABZON'DA TIR KAZASI

 

Bölge Karadeniz haber portalı |haberbk.com Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
-