Futbol

Fenerbahçe, Platini'ye kayıtsız kalmadı

Fenerbahçe Kulübü, Sepp Blatter ve Michel Platini'nin görevlerinden uzaklaştılmasına kayıtsız kalmadı.

8 Ekim 2015 Saat: 15:00
YORUM YAP Tavsiye Et Yazdır

Bu haber 444 kez okunmuştur

Fenerbahçe, Platini'ye kayıtsız kalmadı
Fenerbahçe, Platini'ye kayıtsız kalmadı

FIFA başkanı Sepp Blatter ve UEFA başkanı Michel Platini'nin görevlerinden uzaklaştırılmasına Fenerbahçe Kulübü de kayıtsız kalmadı.

Kulüp, Etik Kurulu'nun verdiği cezaları resmi siteden şu şekilde verdi:

FIFA Başkanı Sepp Blatter ile UEFA Başkanı Michel Platini, FIFA Etik Komitesi tarafından yürütülen yolsuzluk soruşturması kapsamında görevlerinden uzaklaştırıldılar.

Hans Joachim Eckert Başkanlığında toplanan FIFA Etik Komitesi, mevcut başkan İsviçreli Sepp Blatter ve FIFA Genel Sekreteri Jerome Valcke'nin yanısıra UEFA Başkanı ve FIFA Başkan Yardımcısı Michel Platini'nin de 90 gün süreyle görevlerinden uzaklaştırılmasına hükmetti. Bu cezaların, 45 günden fazla olmamak şartıyla uzatılabileceği de duyuruldu.

Komite aynı zamanda FIFA Başkan Yardımcılarından Chung-Mong Joon'u da 6 yıl süreyle görevden uzaklaştırırken, ayrıca 100 bin İsviçre Frangı para cezasına çarptırdı. Dört isim, cezaları süresince ulusal veya uluslararası hiçbir futbol organizasyonunda görev alamayacak.

Hatırlanacağı üzere Sepp Blatter'in, FIFA harcamaları çerçevesinde Michel Platini'ye 1.8 milyon euro değerinde bir ödeme yaptığı ortaya çıkmış, Blatter de 1999-2002 yılları arasında FIFA'ya danışmanlık yapan Platini'ye bu görev karşılığında paranın verildiğini ifade etmişti. Ancak ödemenin tam 9 yıl sonra yani 2011 yılında yapılması, kafalardaki soru işaretlerini arttırmıştı. İngiliz medyası, para ödendiği yıl Platini'nin Blatter'e FIFA başkanlık seçimlerinde destek vereceğini ve UEFA üyesi 53 ülkeye bu konuda istekte bulunacağını, buna karşın Sepp Blatter'in de Michel Platini'ye bir daha aday olmayacağı sözünü verdiğini iddia etmişti.

FIFA Etik Komitesi, gizlilik kuralları gereği soruşturma sonlanana kadar cezaların gerekçesiyle ilgili detaylı bir açıklama yapılmayacağını da kaydetti.

***Aziz Yıldırım "UEFA da çatırdayacak" demişti

Hatırlanacağı üzere, Aziz Yıldırım 3 Temmuz 2011'de başlayan ve yarın beraatle sonuçlanması beklenen şike davasının ilk günlerinde UEFA'nın sıfır tolerans ilkesini bir tek Fenerbahçe için, yasal olmayan suçlamalara inanarak uyguladığını belirtmiş ve "UEFA da çatırdayacak" demişti. 

Yıldırım'ın Platini'ye mektubu

Ayrıca 2012 yılında İstanbul'da yapılan ve UEFA Başkanı sıfatıyla Michel Platini'nin de katıldığı UEFA kongresi öncesi, o dönem ceza evinde olan Aziz Yıldırım bir açıklama yapmış ve 2006 yılında Platini'ye bir mektup yazdığını ve ondan bunun içeriğini açıklamasını istediğini belirtmişti. Sorulan soru üzerine ise Platini böyle bir mektubu hatırlamadığını belirtmişti.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Şenol Güneş'i Kızdıran Olay

Şenol Güneş'i Kızdıran Olay

 

Bölge Karadeniz haber portalı |haberbk.com Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
-