Futbol

"Futbol hiç bir zaman.."

Musta Aydın, "Futbol hiç bir zaman sadece bir oyun olmadı" başlıklı yazısında Spor ve Siyaset arasında ilişkiyi kaleme aldı.

2 Kasım 2015 Saat: 09:38
YORUM YAP Tavsiye Et Yazdır

Bu haber 380 kez okunmuştur

"Futbol hiç bir zaman.."
"Futbol hiç bir zaman.."
Yeni yüzyılın ilk dünya kupası 31 Mayıs-30 Haziran 2002‟de Japonya ve Güney Kore‟de yapıldı.Bu Asya kıtasında yapılan ilk finallerdi. Daha önce turnuva Dünya futbolunungüçlü merkezleri Avrupa‟yla Güney Amerika arasında gidip gelirdi. Fakat, 1990‟larınortasında Dünya futbolunun yönetim organı FIFA kupa finallerini üye konfederasyonlar arasında daha „
adilane dağıtma kararı aldı. Bunda FIFA‟nın yeni üyelerle genişlemesi ve onların arzuları kadar, FIFA başkanlığı seçimlerinde yeni üye oylarına talip adayların siyasi yatırımları da rol oynadı.
 
2002 Dünya Kupası iki ülkenin ortaklaşa düzenlediğ ilk finaller oldu. Mayıs1996‟da ülke seçimleri yapılırken son ikiye kalan Japonya ve Güney Kore‟den ilkinindaha şanslı olduğunu gören Koreli yetkililer, turnuvayı kendilerinin düzenlemesinin Koreyarımadasının yeniden birleşmesine katıda bulunabileceğini ileri sürdüklerinde bu, Dünya Kupasının „sadece bir spor olayı‟değil dünya barışına hizmet eden‟bir olgu olduğunu göstermek için FIFA‟ya kaçırılmayacak bir fırsat sundu. Yönetmeliklere aykırıolmasına rağmen, kapalı kapılar ardında sürdürülen pazarlıklardan sonra turnuva Japonya ve Güney Kore‟ye verildi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
TRABZON'DA TIR KAZASI

TRABZON'DA TIR KAZASI

 

Bölge Karadeniz haber portalı |haberbk.com Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
-