3.sayfa

'Gençler benim yaptığımı yapmasın'

İsveç Kraliyet Bilim Akademisi tarafından Nobel Kimya Ödülü'ne layık görülen Prof. Dr. Aziz Sancar, kendisini Nobel'e götüren sürecin temel harcının ABD'de değil, Türkiye'de atıldığını belirtti.

8 Ekim 2015 Saat: 11:51
YORUM YAP Tavsiye Et Yazdır

Bu haber 345 kez okunmuştur

'Gençler benim yaptığımı yapmasın'
'Gençler benim yaptığımı yapmasın'

İsveç Kraliyet Bilim Akademisi tarafından Nobel Ödülüne layık görülen  Aziz Sancar yaptığı açıklamada yurt dışında eğitim alan genç  akademisyenlere Türkiye'ye eğitimlerini tamamladıktan sonra dönmeleri çağrısında  bulundu.
 
Halen Chapel Hill kasabasındaki Kuzey Carolina Üniversitesi Tıp  Fakültesi Biyokimya ve Biyofizik Bölümü'nde çalışmalarını sürdüren Sancar'ın  Nobel'e giden hayat hikayesi oldukça ilginç kesitler taşıyor.Hasar gören DNA'nın onarımıyla ilgili mekanizmaları ortaya çıkaran  çalışmasıyla bu büyük ödüle layık görülen 69 yaşındaki Sancar, Mardin'de orta  gelirli bir ailenin 10 çocuğundan biri olarak dünyaya gelmiş.

 
"Sağolsunlar annem babam okumaya büyük önem verirdi" diyerek ailesini  hürmetle anan Sancar, bilimsel araştırmalar yapmaya daha İstanbul Üniversitesi  Tıp Fakültesi'ndeyken merak salmış."İkinci sınıftayken bu yolda ilerlemeye karar vermiştim. Fakat bir  hocam bana doktorluk unvanını alsın, sonrasında özellikle temel bilimlerde  ihtisas yapsın demişti. Onun tavsiyesi benim için çok önemliydi" diyen Sancar'ı,  Amerika'da doktora yapmaya iten neden de bu olmuş.

Nobel'e götüren Türkiye'deki eğitimi olmuş

Üniversiteden sonra bir süre sağlık ocağında doktorluk yapan ve daha  sonra doktora için 1977'de Amerika'ya giden Sancar'a göre, kendisinin Nobel'e  götüren sürecin temelleri ise aslında ABD'de değil, Türkiye'de atılmış.

Sancar, bunu şu sözlerle dile getiriyor:

 "Biz genelde memleketimizi tenkit etmeyi severiz. Fakat bizim  memlekette çok güzel bir eğitim var. Türkiye'de ilkokulumuz, ortaokulumuz,  lisemiz, üniversitelerimiz bedavadır. Bana bu imkanlar sağlandı. Türkiye'de  üniversitede okurken, orada gördüğüm eğitim, buradaki üniversitelerin  seviyesindeydi. Türkiye bizlere çok güzel eğitim sağlıyor. Bunu Amerika'da  yapamazsınız. O bakımdan ben bu ödülü memleketime ve Cumhuriyet devrinin  başlattığı eğitime borçluyum.

Ben buraya geldim başarılı oldum ama bana bu temeli veren Türkiye'deki  eğitimdi. Ben buraya 1974'te geldim, o geldiğim dönemde Türkiye'nin bugünkü  imkanları yoktu. Fakat Türkiye beni hazırlamıştı. Ben buraya geldiğimde araştırma  yapabilecek düzeydim."

ABD'de bilim değil ama hayat zorladı

Ancak Sancar için Amerika'daki yaşam, başlangıçta o kadar kolay  olmamış.

"Geldiğimde yabancı dilim Fransızcaydı, İngilizce bilmiyordum" diyen  Sancar, ilk başlarda İngilizce öğrenme ve farklı hayat tarzına uymakta zorlanmış.  Ancak Sancar'ı rahatlatan şeyse "bilimsel düşünmeyi" Türkiye'de öğrenmiş olması  olmuş.Profesyonel alanda çok fazla zorlanmadığını belirten Sancar, kendisini  Nobel'e götüren süreç için, "Ülkem beni çok iyi hazırlamıştı. Çalışma düzenini,  bilimsel düşünmeyi ben öğrenmiştim tıbbiyede. O bakımdan buraya geldiğim çok  bilmediğim şeyler de vardı ama bilim alanında zorlanma yaşadım dersem yalan olur.  Amerika'da yetişmiş biriyle benim aramda o yönden farklılık olmadı" diye konuştu.

Bilimsel çalışmanın sabır istediğine de dikkati çeken Sancar, "Çok  çalışmak lazım,  yaptığımız deneylerin yüzde 80-90'ınından bir şey çıkmaz. O  yüzden buna alışmak lazım. Tekrar tekrar denemek lazım" dedi.

Gençler benim yaptığımı yapmasın

Bu yüzden genç beyinlere "hiç yılmamaları" tavsiyesinde bulunan  Sancar, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Dış ülkelere gitsinler, oraları görsünler, çalışsınlar fakat benim  yaptığımı yapmasınlar. Türkiye'ye dönsünler. Ben dönemezdim, askerliği yaptıktan  sonra Dicle Üniversitesi'nde bir hekimle görüştüm, oradaki imkanlara baktım,  sadece Dicle Üniversitesi'nde değil hacettepe'de bile, o dönem istediğim  araştırmaları yapamazdım. O nedenle dönmedim. Ama şimdi Türkiye çok değişti.  Tavsiyem, evet buraya gelin, burayı görün ama sonra Türkiye'ye dönün."

"Türkiye devleti bilime büyük yatırım yapıyor"

Türkiye'de çok yetenekli bilim adamlarının bulunduğuna da işaret eden  Sancar, "Anladığım kadarıyla Türkiye devleti bilime büyük yatırım yapıyor. O  bakımdan ben ümitliyim. Gelecek 10 yıl içinde sanırım Avrupa düzeyine yakın  oluruz" ifadelerini kullandı.
 
Sancar, Avrupa ve Amerika'da başka "çok başarılı, pırıl pırıl Türk  bilim adamları"nın da bulunduğunu belirterek, "Amerika'da Nobel ödülü alabilecek  düzeyde araştırmalar yapan insanlarımız var. İnşallah onlar da kazanırlar.  Ümitliyim, inşallah başka Nobel ödülleri alanlarımız olur" dedi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
TRABZON'DA TIR KAZASI

TRABZON'DA TIR KAZASI

 

Bölge Karadeniz haber portalı |haberbk.com Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
-