Dünya

"“Kıbrıs için önümüzdeki süreç çok kritik..."

Ban Ki Moon, Kıbrıslı liderleri kutladı!"

26 Eylül 2016 Saat: 00:56
YORUM YAP Tavsiye Et Yazdır

Bu haber 317 kez okunmuştur

"“Kıbrıs için önümüzdeki süreç çok kritik..."
"“Kıbrıs için önümüzdeki süreç çok kritik..."

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon, Kıbrıs’ta 2016 yılı içinde kapsamlı bir çözüme varılması amacıyla gösterilen çabadan dolayı liderleri kutladı ve konunun uluslararası boyutu da dahil olmak üzere ihtiyaç duyulacak her konuda destek vermeye hazır olduğunu açıkladı.

Ban Ki Moon, “Kıbrıs için önümüzdeki süreç çok kritik. Zaman çok kıymetli. BM ve ben, sürecin başarıyla sonuçlanması için elimizden geleni yapacağız” diye konuştu.

BM Genel Merkezi’nde, 45 dakika olarak planlanan ancak 1.5 saat süren görüşmenin ardından BM Genel Sekreteri, liderlerle birlikte BM Güvenlik Konseyi önündeki brifing alanında başına açıklama yaptı. Ban Kİ Moon, Akıncı ve Anastasiadis ile verimli bir toplantı yaptığını, Kıbrıs’ta kapsamlı bir çözüme ulaşılması için sürmekte olan görüşmelerin geldiği aşamayı ele aldıklarını söyledi. Ban Ki Moon, her iki liderin de 2016 yılında kapsamlı çözüme varmak amacıyla gösterdikleri isteği ve çabaları daha da artırma yönündeki ortak kararlılıklarını övdü.

Her iki lideri de süreçte gösterdikleri kararlılık, cesaret ve yaratıcılık konusunda teşvik ettiğini vurgulayan BM Genel Sekreteri, liderlerin Kıbrıs’a döndüklerinde görüşmeleri daha da yoğunlaştırma niyetini belirttiğini; kendisinin de geriye kalan önemli konuların çözülebilmesi için mevcut fırsatı kullanmaları yönünde desteğini açıkladığını belirtti. Liderlerin kendisinden kişisel katkısını artırmasını istediğine değinen Ban Ki Moon, bu konunun haricinde, Suriye’deki sivillere yönelik saldırılara da değindi, şiddetin bir an önce durdurulması çağrısında bulundu ve yaşananları bir savaş suçu olarak niteledi.

Açıklamanın ardından Ban Ki Moon, Cumhurbaşkanı Akıncı ve Kuzey Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis’le el sıkışarak ayrıldı.  DHA

Etiketler: kıbrıs, dünya,

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
TRABZON'DA TIR KAZASI

TRABZON'DA TIR KAZASI

 

Bölge Karadeniz haber portalı |haberbk.com Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
-