Sağlık

Kilo verenler dikkat!

Çağın hastalığı obezite her yaştan kişiyi etkiliyor.

26 Ekim 2015 Saat: 22:17
YORUM YAP Tavsiye Et Yazdır

Bu haber 630 kez okunmuştur

Kilo verenler dikkat!
Kilo verenler dikkat!

American Journal of Public Health Dergisi'nde yayımlanan bir araştırma ise obezlerin yüzde 53'ünün verdikleri kiloyu bir yılda geri aldığını yüzde 78'inin de beş yıl içinde eski hallerine döndüğünü ortaya koydu.

Metabolik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Alper Çelik,  “Obezlerin çoğunun uygun tedavi, eğitim ve bilinçlendirmeyle ilk birkaç ayda kilo veriyor. Ancak çoğu, bu kiloları aynı süre zarfında geri alıyor. Bunun en önemli nedeni hastalar, diyetle kilo verme süreci boyunca kendi hormonlarıyla mücadele verirler. Azalan kalori alımının tetiklediği çok sayıda mekanizma, hayatta kalma içgüdülerinin de etkisiyle harekete geçerek, kalori girdisini artırmaktadır. Bu biyolojik adaptasyon mekanizmaları, çoğu zaman bireyin ulaştığı vücut profilini korumak üzere kalori alımı ve yağ depolanmasını artırmaya yönelik hareket etmektedirler" dedi.

'YAĞLARIN ALINMASIYLA DÜZELMEZ'

Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Onur Erol ise obezitenin, karın ve bacaklardan yağ alınarak giderilemeyeceğini vurguladı.

Çok sayıda zayıflama programları ve diyet formülleri olmasına karşın yalnız gıda kontrolüyle etkili ve uzun ömürlü kilo kontrolü sağlayabilme oranının düşük olduğunu bildiren Erol, "Plastik cerrahi açısından aşırı şişmanlık, yağların alınmasıyla düzelmez. Çünkü zararlı olan yalnız vücudun dış kısımlarındaki görünen yağların fazlalığı değildir. İç organlarımızı saran yağların fazlalığı da zararlıdır ve hayati riskler yaratabilir" ifadelerini kullandı.

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Fatih Terim Milli Takımı bıraktı

Fatih Terim Milli Takımı bıraktı

 

Bölge Karadeniz haber portalı |haberbk.com Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
-