Kadınca

Korkulu rüya bitiyor! Vücudunuzda oluşan çatlaklar nasıl geçer?

Özellikle doğumdan sonra oluşan çatlaklar hanımların korkulu rüyası haline geliyor. Tabi bunun sebebi sadece doğum değil. Aşırı derecede kilo almış bayanlar, zayıfladığı zamanda çatlaklar oluşur.

9 Ekim 2015 Saat: 00:43
YORUM YAP Tavsiye Et Yazdır

Bu haber 2.099 kez okunmuştur

Korkulu rüya bitiyor! Vücudunuzda oluşan çatlaklar nasıl geçer?
Korkulu rüya bitiyor! Vücudunuzda oluşan çatlaklar nasıl geçer?

Dermatoloji Uzmanı Uzman Dr.Fulya Tezel, çatlak olan bölgenin kaşınmaması gerektiğini altını çizerek söyledi. Peki, çatlak nasıl geçer?

Vücudunuzda oluşan çatlaklar nasıl geçer?
Cildin doğal yapısında bulunan ve esnemelere olanak sağlayan elastin hasar gördüğünde çatlaklarla karşı karşıya kalındığını anlatan Dr. Fulya Tezel, “Hasar gören elastin yapı ‘stria’ adı verilen cilt deformasyonlarını meydana getirir. Toplum olarak cilt çatlağı adı verilen bu sorunun genel nedeninin kişilerin kilo alması, genişleyen bünyenin mevcut bedene sığmaması olarak algılarız, ancak cilt çatlaklarının altında yatan asıl sebep hormonal değişikliklerdir.

Kilo alıp verme ya da hamilelik gibi durumlar karşısında oluşan hormon değişikliklerine bağlı olarak cilt çatlakları meydana gelebilir ve bunlarla başa çıkmanın en sağlıklı yolu güvenilir bir merkezde çatlak tedavisi yaptırmak olacaktır.” Dedi. Cilt çatlaklarının erkeklere oranla kadınlarda daha sık görüldüğünü dile getiren Dr. Tezel, “Bunu temel nedeni olarak, yapılan araştırmalarda kadınların yüksek hormon seviyelerinden kaynaklandığı belirtilmektedir.

İnsan vücudunda görülen çatlaklar ilk olarak vücutta mor ve kırmızı olarak görülmektedir. Son derece kaşıntılı bir yapıya sahip olan çatlak ile ilgili dikkat edilmesi gereken husus, insanların bilinçsiz olarak kaşıntı bölgelerine uygulama yapmalarıdır. Bilinçsiz olarak yapılan uygulamalar insan sağlığını tehdit ettiği gibi, çatlak bölgesinde önemli sorunlara neden olabilmektedir. Bu nedenle, Dr. Fulya Tezel’den çatlak tedavisi konusunda destek alabilirsiniz.” Diye konuştu.

CİLT ÇATLAKLARININ TEDAVİSİ MÜMKÜN MÜDÜR?
Dermatoloji Uzmanı Uzman Dr.Fulya Tezel, daha sonra şunları söyledi: “Çatlak tedavisi bilindiği gibi zor bir tedavidir ve tek bir tedavi seçeneği yoktur. Mezoterapi, PRP ve dermaroller tedavi seçeneklerindendir. Son zamanlarda fraksiyonel karbondioksit lazer yüz güldürücü sonuçlar nedeni ile kozmetik dermatoloji pratiğine girmiştir.

Eski veya yeni tüm çatlak tedavisinde kullanılabilir. Özellikle basen ve bacak çatlaklarında çok başarılıdır. Karın çatlakları için birden fazla seans gerekebilir. Çatlakların şiddetine ve cildin yapısına bağlı olarak seans sayısı değişir.”

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
TRABZON'DA TIR KAZASI

TRABZON'DA TIR KAZASI

 

Bölge Karadeniz haber portalı |haberbk.com Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
-