Trabzon

"Otizm için farkındalık yaratın"

Kısaca “üç yaşından önce başlayan ve ömür boyu süren, sosyal etkileşime ve iletişime zarar veren, sınırlı ve tekrarlanan davranışlara yol açan beynin gelişimini engelleyen bir rahatsızlığa” otizm denir.

9 Ekim 2015 Saat: 11:29
YORUM YAP Tavsiye Et Yazdır

Bu haber 509 kez okunmuştur

"Otizm için farkındalık yaratın"
"Otizm için farkındalık yaratın"
Otizmli çocuklar diğer çocuklarla iletişim kurmakta zorlanır, tehlikeye karşı duyarsız davranabilir, aşırı hareketlilik ya da aşırı hareketsizlik gibi davranışlar sergileyebilir. Bu hastalık hakkında birçok maddeyi arda arda sıralayabiliriz ancak en önemlisi Otizm de dışlamamak, farkında olmak ve eğitim çok önemlidir.Eğitimin önemi Otizmli çocuğa sahip her aile bilir ancak o aileler bu konu hakkında sistemin azlığından ve toplumun bilgisizliğinde şikayetçi. Türkiye’de 650 bini aşkın insan bu hastalıkla mücadele ederken durumun iyileştirilmesi için yetkililer elini taşın altına koymalı. 

img_1369.jpg

Söz ettiğimiz ailelerden biri Ersin Eroğlu. Eroğlu’nun  6 yaşında İrem adında bir kızı var. İlçe Tarım Müdürlüğünde Tekniker olarak görev yapan Ersin Eroğlu Trabzonspor aşığı. Tek çocuk olan otizm hastası  İrem, anaokuluna gidiyor. Keşke bir kardeşi olsa diyen ailenin öncelikli sorunu kızlarına yeterli eğitimi aldıramamak.

SAĞLIK DA SIKINTI EĞİTİMDE

Eroğlu durumu, “Kızım 2.5 yaşındayken konuşması gecikince soluğu doktorda aldık ve gerekli araştırmaların ardından bu tanı koyuldu.  O günden beri evimizden çok hastanelere gidiyoruz ancak hastanelerin otizmle ilgili yetersizliğinden bahsedebiliriz. Diğer çocukların gittiği okullarda bizim çocuklarımız istenmiyor. Onlar için açılan okullarda görevlendirilen stajyerler, emekli öğretmenler çocuklarımızı kafasından atmaya çalışıyorlar. Çünkü çocuklara nasıl davranması gerektiği konusunda bilgiye sahip değiller. Yetkililere sesleniyoruz lütfen konu ile ilgilensinler” ifadeleriyle anlattı. 

Bir dönem ALS hastalığı için farkındalık yaratma çabasına giren kişilere de mesaj veren Eroğlu, “Bizim çocuklarımız içinde harekete geçebilirler. Otizm için de farkındalık yaratma çalışmasına girip eksikliğin giderilmesi için tek vücut olabiliriz” dedi. 

Haber:Bahar KURBAY

img_1361.jpg

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
TRABZON'DA TIR KAZASI

TRABZON'DA TIR KAZASI

 

Bölge Karadeniz haber portalı |haberbk.com Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
-