3.sayfa

Oy Verme İşlemi Tüm Yurtta Sona Erdi!

7 Haziran seçiminden sonra hükümetkurulamayınca, seçmenler yeniden sandık başına gitti. Yaklaşık 54 milyon seçmen, önümüzdeki dört yılda Türkiye'yi yönetecek parti ya da partileri belirleyecek oylarını kullandı.

1 Kasım 2015 Saat: 17:58
YORUM YAP Tavsiye Et Yazdır

Bu haber 456 kez okunmuştur

Oy Verme İşlemi Tüm Yurtta Sona Erdi!
Oy Verme İşlemi Tüm Yurtta Sona Erdi!

 Seçim sonuçlarını, açıklanır açıklanmaz anbean sitemizden takip edebilirsiniz.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararına göre, doğudaki 32 ilde 07.00'de başlayan oy verme işlemi 16.00'da sona ermişti. Diğer illerde saat 08.00'de başlayan oy verme işlemi ise 17.00 itibariyle tamamlandı.

DOĞU'DA '1 SAAT' FARKI

YSK kararı gereği Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan,Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş,Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman,Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis ile bu illerde bulunan ceza infaz kurumlarında oy verme işleminin başlangıç ve bitiş saatleri 07.00-16.00 olarak belirlendi.

Seçimde, 54 milyon 49 bin 940 seçmen, cezaevlerinde kurulacak 358 sandıkla birlikte toplam 175 bin 6 sandıkta oy kullandı.

TEKRAR SEÇİM

7 Haziran seçimlerinin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hükümet kurma görevini en çok oy alan AK Parti'nin Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'na vermişti. Koalisyon çabalarının başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından, Davutoğlu hükümetkurma görevini Erdoğan'a iade etti.

45 günlük sürede yeniden hükümet kurulamaması üzerine, hükümet kurma görevini CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na vermeyen Erdoğan, seçimin yenilenmesine karar vermişti.

16 PARTİ YARIŞTI

Seçimde 16 siyasi parti yarıştı. Adalet ve Kalkınma Partisi, Bağımsız Türkiye Partisi,Büyük Birlik Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, Demokrat Parti, Demokratik Sol Parti,Halkların Demokratik Partisi, Komünist Parti, Millet Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi,Saadet Partisi, Vatan Partisi ve Halkın Kurtuluş Partisi 85, Hak ve Özgürlükler Partisi 78,Doğru Yol Partisi 67 ve Liberal Demokrat Parti 61 seçim çevresinde seçime katıldı. Seçimde, Türkiye genelinde 21 bağımsız milletvekili adayı vardı.

KİMLER OY KULLANAMADI?

Haklarında kısıtlama kararı kesinleşenler, kamu hizmetinden yasaklı olanlar, silah altında bulunan erler, onbaşılar ve kıta çavuşları ile askeri öğrenciler ve taksirli suçlar dışında, kasıtlı suçlardan cezaevinde bulunan hükümlüler seçimde oy kullanamadı.

YURT DIŞINDAKİ OYLAR

Yurt dışındaki seçmenler için 54 ülke, 113 temsilcilikte sandık kuruldu, gurbetçilerin 8 Ekim'de başlayan oy verme işlemi 25 Ekim'de sona erdi. Yurt dışında kullanılan oy pusulaları, uçaklar ve diplomatik kuryelerle Türkiye'ye getirildi. Ankara'daki Yurt Dışı İlçe Seçim Kurulunda saklanacak oylar, 1 Kasım akşamı, tüm yurtta oy verme işleminin tamamlanmasının ardından diğer oylarla eş zamanlı açılarak sayılmaya başlanacak.

GÜMRÜKLERDE DE OY KULLANILDI

Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı vatandaşların gümrük kapılarında 8 Ekim'de başlayan oy verme işlemi saat 17.00'ye kadar sürdü.

Oy verme işleminin yapıldığı gümrük kapıları şöyle:

Sarp, Kapıkule, İpsala, Hamzabeyli, Dilucu, Dereköy karayolu gümrük kapıları, Şakirpaşa, Esenboğa, Antalya, Eskişehir, Elazığ, Gaziantep, Hatay, Atatürk, Sabiha Gökçen, Adnan Menderes, Erkilet, Konya Askeri, Dalaman, Bodrum-Milas, Samsun, Trabzon, Zonguldak havalimanı gümrük kapıları, Kuşadası, Ayvalık, İzmir, Derince, Mersin, Taşucu, Bodrum,Samsun liman gümrük kapıları.

75 MİLYON 288 BİN 955 OY PUSULASI

Seçimde yurt içinde, yurt dışı temsilciliklerde ve gümrük kapılarında kullanılmak üzere toplam 75 milyon 288 bin 955 birleşik oy pusulası bastırıldı.

SEÇİM GÜNÜ YASAKLARI

Oy verme günü saat 06.00'dan 24.00'e kadar alkollü içki satılamayacak, içkili ve umumi yerlerde alkollü içki verilmesi ve içilmesi yasak olacak, eğlence yerleri oy verme süresince kapalı kalacak, eğlence yeri niteliğindeki lokantalarda yalnızca yemek verilebilecek.
Emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlardan başka kimse silah taşıyamayacak. Radyolar ve her türlü yayın organlarınca saat 18.00'e kadar seçim ve seçim sonuçlarıyla ilgili haber, tahmin ve yorum yapılamayacak. Radyolarda ve her türlü yayın organlarında 18.00-21.00 saatleri arasında ancak YSK tarafından seçim ile ilgili verilecek haber ve tebliğler yayınlanabilecek.

Bütün yayınlar saat 21.00'den sonra serbest olacak ancak YSK tarafından gerek görülmesi halinde saat 21.00'den önce de yayınların serbest bırakılmasına karar verilebilecek.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
TRABZON'DA TIR KAZASI

TRABZON'DA TIR KAZASI

 

Bölge Karadeniz haber portalı |haberbk.com Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
-