3.sayfa

Putin'e ağır eleştiriler

Rus tarihçi Prof. Andey B. Zubov, yaşanan uçak krizi ve Suriye'deki durumla ilgili olarak Rusya Devlet Başkanı Putin'e ağır eleştiriler yöneltti.

28 Kasım 2015 Saat: 11:31
YORUM YAP Tavsiye Et Yazdır

Bu haber 505 kez okunmuştur

Putin'e ağır eleştiriler
Putin'e ağır eleştiriler

Rusya'nın iç savaşa sürüklediği "Ukrayna'ya Türkiye asker gönderip Rus milisleri öldürse Putin bundan hoşlanır mı?" diye soran ünlü tarihçi Putini ülkesini maceraya sokmakla suçladı.

ZUBOV'DAN TARİHİ MESAJLAR

Moskova ile Ankara arasında vurulan Rus savaş uçağı yüzünden patlak veren kriz 5'inci gününe girdi. Suriye sınırında Türk hava sahasını ihlal eden Rus savaş uçağının Türkiye'ye ait F-16 jetler tarafından düşürülmesi sonra Rusya'da meşhur Tarihçi ve felsefeci Profesör Andrey Zubov konuyu değerlendiren bir makale yayınladı.

SUÇ TÜRKİYE'NİN DEĞİL RUSYA'NIN

Rusya Dışişleri Bakanlığı'na bağlı Moskova Devlet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü (MGIMO) Öğretim Görevlisi Prof. Andey B. Zubov, Türk hava sahasını ihlal eden savaş uçağının düşürülmesinden sonra Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, macera peşinde olduğunu belirterek "Suç Suriye ile sınırı olan Türkiye'de değil, suç tüm ilgili ülkelerle anlaşmadan o bölgede macera peşinde olan Rusya'dadır."yorumunu yaptı.

ÇATIŞMAYI PROVOKE EDEN TARAF SUÇLU

"Askerlerimiz Putin'in hataları yüzünden ölmüştür" ve "ülkeyi uluslararası bir maceraya sokacak" diyen Zubov, "Kim suçlu?sorusunun yanıtını da "Çatışmayı provoke eden taraf tabii ki" diye verdi.
EYLEMLER SADECE DUYGUSAL TEPKİ

Dün Türkiye Büyükelçiliğinin önünde Rusya uçağının vurulmasını protesto eden insanlar toplanmış slogan atıyorlardı: "Türkiye'ye giden vatansever değil, Türkiye IŞİD'in müttefiki Bizim bir uçağımıza 10 Türk" vs. öncelikle bu sloganlar Rus uçağının vurulması ve pilotlardan birinin ölmesine karşı ilk duygusal tepki idi.

PUTİN'İN HATALARI YÜZÜNDEN ÖLDÜLER

Allah'a şükürler olsun ki, biz 2. Pilotun sağ olduğunu biliyoruz. Ancak"anlaşılan" henüz "doğru olan" budur demek değildir. Ama o eylemciler hislerini akılla idare etselerdi o zaman Türkiye Büyükelçiliği'nin karşısına değil de Rusya Cumhurbaşkanlığı sarayına gitmeleri lazımdı. Çünkü bizim Pilotlar, Türkler veya Suriye halkının hataları yüzünden ölmüyor tam aksine kendi halkını dikkate almadan uluslararası tahribata sürükleyen Kremlin'in hataları yüzünden ölüyor.

GERÇEKTE NE OLDU?

Gerçekte ne oldu? Putin, Rusya'nın terörizme karşı mücadele edeceğini söyledi ve kendi ordusunu Suriye'ye gönderdi. Oysa Putin Esed rejiminin bekası uğruna onun bütün muhalifleriyle mücadele içinde bulundu. Esad rejimine ise; ülke nüfusunun en az yüzde 80'i ve Suriye'ye komşu tüm Sünni ülkeler karşıdır. Böylece Sayın Putin yanlış politikalarıyla Suriye halkının büyük çoğunluğunun, Arap Birliği ve Türkiye ile ilişkilerinin bozulmasına yol açtı. Esad'ın müttefikleri İran, Hizbullah ve Irak'ın belirli Şii halkıdır. Bu bloka şimdi Rusya da katıldı.

TÜRKLER SABIRLI DAVRANDI

Türkiye için Suriye sınırı, Ukrayna Donbasının Rusya için önemli olduğu kadar önemlidir. Bir an düşünün ki, Poroşenko Erdoğan'dan Donetskde olan ayrılıkçılara karşı mücadelede yardım istedi. Çerkasda Türk taburu oradan Donest ve Luganskı vuruyor... Putin bu durumdan hoşlanır mıydı ve sonuç nasıl olurdu? Türkler bence çok sabırlı davrandı.Türkiye Cumhurbaşkanı 2 ay önce Rusya'dan IŞİD'le mücadele etmesini, Sünni muhalefetin olduğu bölgeleri bombalamamasını rica etti.

PUTİN ERDOĞAN'I DEĞİL ESAD'I DİNLEDİ

Orada Türkmenler var, Suriye Türkleri olan bu insanlar Türkiye tarafından desteklenmektedir. Ancak Esed Türkiye'den de, Suriyeli Türkmenlerden de nefret ediyor. Putin ise Erdoğan'ı değil de Esad'ı dinledi Antalya'da düzenlenen G20 zirvesinde Cumhurbaşkanları arasında son görüşme yapıldı. Ancak Rus uçakları o bölgeleri bombalamakta devam ettiler. Rus uçakları Lazkiye'deki Türkmen köylerini bombaladı. Bunun sonucu olarak Türkler Rus uçağını vurdu. Kaç zamandır bu pilotlar tarafından akrabaları öldürülen yerli nüfus da Rus pilotunu öldürdü.

SUÇLU KİM?

Şimdi suçlu kim? Suç Suriye ile sınırı olan Türkiye'de değil, suç tüm ilgili ülkelerle anlaşmadan o bölgede macera peşinde olan Rusya'dadır. Türkler kendi soydaşlarının, kardeşlerinin orada Rusya tarafından kurşuna dizilmesini, Türkiye'de Suriyeli mültecilerin sayısının artmasını istemez. Ancak Rusya'nın Türkiye ile anlaşma gibi bir derdi yok. Bu kör bir düğümdür. Şimdi ne yapmak gerekir? Önemli olan Türkleri veya Türkmenleri cezalandırmak değil. Onları anlamamız gerekiyor. Eğer Rusya bunu düşünmezse kendini; teröre karşı koalisyondan tamamen ayıracak ve Esed'in müttefiki olacak.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Şenol Güneş'i Kızdıran Olay

Şenol Güneş'i Kızdıran Olay

 

Bölge Karadeniz haber portalı |haberbk.com Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
-