Gündem

Rusya doğalgazı kesti!

Rusya enerji devi Gazprom tarafından yapılan açıklamada Ukrayna’nın ödeme yapmadığı gerekçesiyle bu ülkeye olan doğalgaz sevkiyatının durdurulduğu bildirildi.

25 Kasım 2015 Saat: 12:09
YORUM YAP Tavsiye Et Yazdır

Bu haber 415 kez okunmuştur

Rusya doğalgazı kesti!
Rusya doğalgazı kesti!

Ukrayna’nın ödemesini yaptığı doğalgazın tamamını aldığını açıklayan Gazprom CEO’su Alexei Miller, Ukrayna’nın yeni doğalgaz alımı için ödeme yapmadığını ve bu gerekçeyle TSİ 09.00 itibarıyla Ukrayna’ya olan doğalgaz sevkiyatının durdurulduğunu söyledi. Miller, gaz akışının durdurulmasının hem Ukrayna üzerinden Avrupa’ya doğalgaz sevkiyatı ve hem de Ukraynalı tüketiciler açısından ciddi risk oluşturabileceği konusunda uyarıda bulundu. Ukrayna Enerji Bakanı Vladimir Demçişin de doğalgaz stoklarının yeterli seviyede olduğu gerekçesiyle Rusya’dan yeni doğalgaz alımı yapmalarına ihtiyaç duyulmadığını açıklamıştı.

Avrupa’nın gaz ithalinin yüzde 15’inin sağlandığı Rus gazının Ukrayna üzerinden Avrupa’ya taşınması konusunda AB hakemliğinde Rus ve Ukraynalı yetkililer arasında yürütülen görüşmeler sonucunda Mart ayına kadar anlaşmaya varılmıştı. 2009 yılında Rusya ile Ukrayna arasındaki sorunlar nedeniyle Rusya doğalgazı kesmiş ve bazı Avrupa ülkeleri kış ortasında gazsız kalmıştı.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
TRABZON'DA TIR KAZASI

TRABZON'DA TIR KAZASI

 

Bölge Karadeniz haber portalı |haberbk.com Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
-