Röportaj

Şahinkaya'nın sözlerine dikkat

Trabzon Futbol Antrenörleri Derneğinin başkan yardımcı Hasan Şahinkaya, haberbk.com imtiyaz sahibi Bahar Kurbay'a açıklamalar yaptı.

21 Ekim 2015 Saat: 23:51
YORUM YAP Tavsiye Et Yazdır

Bu haber 1.878 kez okunmuştur

Şahinkaya'nın sözlerine dikkat
Şahinkaya'nın sözlerine dikkat

Başkan yardımcısı Hasan Şahinkaya, başta TÜFAD'ın sorunları hakkında değerlendirme yaparken Trabzonspor ve yönetimi konusunda dikkat çeken ifadeler kullandı. Trabzon'un Akçaabat ilçesinde dünyaya gelen, beden eğitimi öğretmeni olan bir çocuk babası  Şahinkaya, İdmanocağı spor kulübünün idari koordinatörlüğünü yapıyor, bayan futbol takımının sorumlusu, eşim ile birlikte uluslararası ticaret şirketi var.

TÜFAD İÇİN İYİ BİR LOKAL ŞART!

İlk olarak TÜFAD'ın sıkıntılarını dile getiren Başkan yardımcısı Şahinkaya, "TÜFAD için emek veren herkese teşekkür ederim. Türkiye'de ki sayılı derneklerden birtanesidir, bu camiaya barış getirdik, insanların yüzü gülüyor. Delegelerin bir düdüğü bile yoktu, sezon başında herkese top verdik, her antrenöre tek tip eşofman planladık, bu hafta dağıtmaya başlayacağız. Maddi durumu iyi olmayan antrenör arkadaşlarımızın çocukları için burs planlamıştık onları ödemeye başladık. Biz TÜFAD olara güzel bir binamız olsun istiyoruz. Mesela Tarihi bir bina bize verilebilir. Konu ile ilgili Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç ile görüştük bize çok yardımcı oldu. Ancak Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu sıkıntı çıkartıyor, bizi dinlemiyor.  Trabzon dışından da çok fazla insanlar buraya geliyor, burası Trabzon'a yakışmıyor. Güzel bir lokalimiz olması gerekiyor" dedi. 

"TRABZON TÜKENİYOR"

Üreten bir Trabzonken tüketen bir şehre dönüşmüş olmanın üzüntüsünü dile getiren Şahinkaya, "Ana gayemiz eski Trabzonluluk kültürünü geri kazandırmak. O büyüklerimiz Türkiye'de çok ciddi yönetimlerde bulundular ve başarılı oldular. O büyüklerimiz o kadar iyi niyetli insanlardı ki Türkiye'ye hizmet ederken şehirlerini unuttular. Bir başka şehir hasbel kader bir bakan çıkarıyor, o şehir kalkınıyor. Trabzonluların 3 de 1 i meclisi oluşturdukları zamanda bile şehrini unutup ülkelerine hizmet ettiler. El kadar Bayburt'un bile çevre yolu var ama bizde tüm Avrupa toplanıyor ve Ganita tünelinden geçiyor. Dolayısıyla herkes Trabzonluluğun kaymağını yemiş. Şehrimizden türküceden başka bir şey çıkmaz oldu. Sanatçısı, devlet adamı, her alanda adam yetiştiren bir şehirden tüketen bir şehire dönüştük. Ben Şırnak'ta askerlik yaparken köy köy dolaştığımızda Trabzonlu olduğum için bana sofralar kuruluyordu. Başkalarının vukaat yaşadığı yerde ben Trabzonlu olduğum için hoş görü ile karşılaşıyordum. Bu yavaş yavaş tükeniyor, biz Trabzon şehri olarak çok ciddi darbeler aldık" ifadelerini kullandı.

"KUPA HIRSIZA VERİLDİ KİMSE SAHİP ÇIKMADI"

 Trabzon'a sahip çıkılmadığını vurgularken darbenin net yılı olarak 2011 sezonunu gösteren  başkan yardımcısı Şahinkaya, "Şehrine sahip çıkan, güvenilir insanlar olarak anılıyorduk, 2011 şike sürecinde menfaati için kulübüne sırtını dönen, sahip çıkmayan bir yapı olarak anılmaya başladık. O dönemde bu kulübe başkanlık yapmış, bu kulübün ismini kullanarak bir yerlere gelmiş insanlar en üst kademedeydi ve anasının hak sütü gibi hak ettiği kupası elinden alınıp hırsıza verildi, kimse sesini çıkarmadı. Daha sonraki süreçlerde de seçimler oldu kimse çıkıpta 'dur bakalım bu takım benim değerim' demedi. Trabzonspor paraya karşı emeğin, zengine karşı fakirin takımıydı" dedi. 

FUTBOL ZENGİNLERİN OYUNCAĞI OLDU

'Yönetenler devrimci ruhunu anlamamış olabilirler mi?' sorusuna Şahinkaya, "Menfaat çok tehlikeli, menfaat havuzuna düşmüşseniz oradan çıkmanız çok zor. Yönetmeye başlarken çok iyi niyetle başlıyorlar, yönettikleri kademede çöreklenmiş insanlar var, onların tuzaklarına düşüyorlar. Benim de en çok korktuğum şey makamın sevdası gibi durumlara düşmek. Ben arkadaşlara söylüyorum, seçimden önce vaadlerde bulunduk yapmazsak indirirsiniz. Kulübe başkanlık yapanlar beyaz kağıt alsınlar bir tarafa kulübün onlara kattıklarını yazsınlar diğer tarafa kendilerinn kulübe kattıklarını yazsınlar, durumu eşitleyebilirseler huzur içinde uyunsunlar. Bu kulübe yöneticilk yapıp Trabzonspor'un eski başkanı diye kartvizit taşıyanlar biliyoruz çünkü bu takım her kapıyı açıyor. Bu şehir her geçen gün eksiliyor, şehrim için bir adım aşama kaydetmiş olanın peşinden koşarak giderim. Futbol zenginlerin para vererek izlediği fakirlerinde para kazanmak için oynadığı bir oyundu, iş tersine döndü" diyerek cevap verdi. 

CELİL HEKİMOĞLU'NU DESTEKLİYORUM ÇÜNKÜ...

Aralık ayında yapılması beklenen kongrede başkan olmak için adaylığını açıklayan ve seçim çalışmalarına başlayan Celil Hekimoğlu'nu desteklediğini dile getiren Şahinkaya, neden destek verdiğini "Ben Celil bey ile bir defa sohbet ettim ve dedim ki 'evet bu adam iyi niyetli, fırsat peşinde koşmuyor'. Celil bey'in Trabzonspor'a ihtiyacı yok ki, Trabzon'a da yok. Başka bir yere fabrikasını taşısa bile kar eder. Ama adam şehre aşık, salon sporlarında görüyoruz, yanına gidenleri geri çevirmiyor, birçok yerde var. Baktığınızda kartvizitine Trabzonspor'u eklemek gibi bir ihtiyacı yok. O yüzden destek vermeliyim diye düşündüm. Herkesin hayali Trabzonspor'u yönetmek ama birşey katacak adam lazım. Trabzonspor'u yönetecek kişi iyi niyetli olmalı, iyi niyet herşeyi çözer" ifadeleriyle açıkladı.

HACIOSMANOĞLU SOL GÖSTERİP SAĞ OYNADI 

"İyi niyetli kavramı mevcut başkan İbrahim Hacıosmanoğlu içinde kullanılmıştı..." cümlesini kurarken sözümü yarıda keserek hemen cevap vermeye başlayan Şahinkaya, "O konuda aldananlardan biriside bendim. İbrahim beyin içinde olduğu iyi niyet değil muhalefetti.Güya iktirada karşı dik duracak mantığı ile iktidarın karşısındaki bütün delegelerin verdiği oy ile seçimi kazandı.İktidara çatarak, şöyle yapacak böyle yapacak derken adamı 3 hafta sonra Kazlıçeşmede (Ak Partili Recep Tayyip Erdoğan mitinginde)gördük. Miladını federasyon seçiminde kupayı satarak doldurdu, federasyon seçiminde bu şehre en büyük hakaretleri yapan kişiye oy verdiler. O kupa o parayla satıldı.Paraya karşı emeğin mücadalesiyle devrim yapmış bir kulübün kupasını satarak başkanlık yapamazsın. Celil bey'in de önünde sınavlar var, bize danıştığı sürece düşüncelerimizi aktarmaya çalışacağız. iyi niyetine inanıyorum onunla hareket edeceğiz bu kulübün ticari zekaya ihtiyacı var. Celil beyde bunu ıspat etmiş biri, Trabzonspor'u taşıyabileceğine inanıyorum" dedi. 

HACIOSMANOĞLU'NDAN SON BEKLENTİ

Şahinkaya "Ben İbrahim bey'den "Bu benim hevesimdi, kulübümü çok seviyorum verdiğim zarardan dolayıda gidiyorum" sözlerini bütün iyi niyetimle bekliyorum. İnsan sevgiğini zarar verir mi? Zarar  verdiğin yerde bırakıp gideceksin. 'Aziz Yıldırım gibi olmaya çalışıyordu' gibi söylemler var ama arada çok büyük fark var. Yıldırım arkasında NATO olan, Türkiye'nin önünde hazır olda durduğu adamdı. Hor görmek için demiyorum ama Hacıosmanoğlu'nun tatil yapmaya parası yoktu. Bu yönetim düştü sevgili eşininde rahatsızlığı var, kalan zamanda ona zaman ayırsın" ifadelerini kullandı.

"Hamal Esteban için Onur'u yedirtmeyiz"

Eski kaleci ve spor adamı olarak Onur Meselesi beni çok üzüyor sölzeriyle konuşmasına devam eden Şahinkaya, "Onur'u çok iyi tanıyan ve seven birisi olarak sakatlıklarında bile sahaya çıkıp hizmet etmiş birisine küfür etmesi beni çok rahatsız ediyor. Oynasada oynamasada sportif direktör ve antrenör bir futbolcuya saldırıyorsa çok ciddi bir alt niyet vardır. Onur çcuk yaşta geldi buraya, senin benim gibi mütevazi...Bu çocuk bunu haketmiyor. Sen yönetemiyorsun, oyun kuramıyorsun o suçlu. Bu adam şimdiye kadar bir sürü teknik adamla çalıştı neden şimdiye kadar sorun olmadı? Senin ne valin, ne bakanın stattan çıkamadı, bu çocuk taraftarı dağıttı şimdi diyorsun ki kulübün üstüne çıktı. Psikolojisini bozdun mu onun gözü daha topta görmez. Sonra hamalı(Esteban) alır koyarsın kaleye, nir antrenör olarak söylüyorum sana bu kadar kalıplı bir adam o kadar dar acıdan gol yemez. Benim oğlumu koy oraya az dik dursa gol olmaz. Hakan Arıkan gibi bir kalecin varken neden onu alırsınız? İnsanın kafasında sorular oluşuyor. Acaba birileri birşeyler mi aklıyor? Niye bu kulüp sürekli Kayserispor ile al gülüm ver gülüm yapıyor? Sportif direktör olarak yeni bir takım kurup eskileri harcama yoluna gidersen ezilirsin. Aldıkları hiç bir oyuncu bu kulüptekilerden iyi değil. Uğur Demirok gibi bir stoper gönderildi, bit pazarı hamalını (Douglas) oynatıyorsunuz, onun gibi Türkiye gibi 100 tane var. Futbolcular üzerine oynanan çirkin oyunlar. Tek başına bırakılmış Şota, bir kadro çizerse bu işler böyle olmaz. Futbolcu antrenörünü yanında ister" dedi. 

25 YILLIMIZI TÜKETTİ

Son olarak gönderilen teknik direktörlerle ilgili yorum yapan TÜFAD başkan yardımcısı şunları söyledi;

Hacıosmanoğlu bu kulübe 5 er yıl arayla 25 yıl boyunca antrenörlük yapabilecek kişileri yedi. Tolunay Kafkas korulacak durumdamıydı? Bu şehrin takımın aşığı bir adam. Mustafa Reşit Akçay'ı getirdin kendi evlatlarını aşağıdan getirmesine müsade etmedin, Hami Mandıralı işi çok iyi götürüyordu, Ersun Yanal'ı getirdi, şimdide Şota'da sıra... Şehrin alternatif olacak hocaları tüketti. Dinamik bir şekilde bu takıma hizmet edecek kişileri 2.5 yılda tüketti. 50 tane futbolcu getirdin neye güvendin?

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
TRABZON'DA TIR KAZASI

TRABZON'DA TIR KAZASI

 

Bölge Karadeniz haber portalı |haberbk.com Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
-