Futbol

Şike davasında karar günü

3 Temmuz 2011’de başlayan futbolda Şike Davası’nın bugün karara bağlanması bekleniyor. Yeniden yargılama kararı verilen Şike Davası'nda 6. duruşma 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başladı.

9 Ekim 2015 Saat: 19:03
YORUM YAP Tavsiye Et Yazdır

Bu haber 700 kez okunmuştur

Şike davasında karar günü
Şike davasında karar günü

Fenerbahçe’nin şikeden hapis yatan başkanı  Aziz Yıldırım ve çok sayıda futbol yöneticisini kapsayan şike davasında karar gününe gelindi.  Savcı Abdullah Mirza Coşkun, 5. duruşmada verdiği mütalaasında Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım ve diğer sanıklar Olgun Peker, İlhan Yüksel Ekşioğlu, Abdullah Başak, Ahmet Çelebi ve Selim Kımıl'ın "suç örgütü kurmak" ve şike" suçlarından beraatlerini istemişti.Davadan beraat kararı çıkması durumunda Trabzonspor'un Yargıtay'a başvurması söz konusu.

-Hakim Ahmet Civelek salona geç geldiği için duruşma 16.12'de başladı.Trabzonspor avukatı, savcının mütaalasına itiraz etti   Mahkemede söz alan Trabzonspor avukatı savcının mütaalasının doğru olmadığını söyleyerek itiraz etti.

TRABZONSPOR'UN AVUKATI: AYNI YANLIŞLAR DEVAM EDİYOR

- Duruşmada ilk sözü Trabzonspor Kulübü'nün avukatı aldı. Savcının mütalaasına dair görüşlerini anlatan avukat, şunları söyledi:"Savcı aynı mütaalayı vermiş. Aynı yanlışlıklar devam etmektedir. TFF bir kamu dairesidir. 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararı Yargıtay'da onaylandı. TFF'nin bir kamu kurumu olmadığını belirten bir raporu vermiştir savcı. Mütalaa çok yüzeyseldir ve Yargıtay kararı incelenmemiştir. Bugün Avrupa'da İtalya ve Türkiye dışında şike suçu yasalaşmamıştır. 6222 olmadan önce 'dolandırıcılık' olarak değerlendirilmiş. Savcının şike vasfı olmadığını söylemesi doğru değil.Şike iki kişi arasında da işlenen ve tespiti zor bir iştir. Savcı ispatı zor olduğu için teşvik suçunu örgüte sokmuştur. Bu nedenle şikeden dolayı dinleme kararına gerek yoktur. 16. Ağır Ceza Mahkemesi kararı yok sayılmıştır. Bu mahkemenin kaldırılması önemli değil, Yargıtay onayından geçmiştir. Burada kısmen bozma kararları vardır. Bu mahkemenin kesinleşmiş hükümler hakkında bozma hakkı yoktur. Savcılık makamı yüksek yargı kararını bozmuştur. Böyle bir hakkı olup olmadığı tartışılmaz bile Buna futbolcular ve teknik kadro dahil değil. "dedi

Savcı, 5 Ekim'de yapılan duruşmada, Aziz Yıldırım'ın da aralarında bulunduğu tüm sanıklar hakkında, "şike", "suç örgütü kurmak" ve "üye olmak" suçlarından beraatlerini istemişti.

 

Aziz Yıldırım söz aldı: Beraat istiyorum   Duruşmada son sözü sorulan Aziz Yıldırım kısa bir konuşma yaparak: "Burada onur mücadalesi yapan bir grup var. Şahsim ve bütün arkadaşlarım adına beraat istiyorum" dedi. 

İlhan Ekişoğlu, Ali Yıldırım ve Serdal Adalı, beraat istediğini açıkladı.

Olgun Peker ise "Bu davanın başlangıcı komplo. Ben yaşadıklarımdan bunu biliyorum." diye konuştu.  Mahkeme heyeti ve savcı yerini aldı.

Karar bekleniyor.  Davaya bir saat ara verildi

 

DAVANIN GEÇMİŞİ

NE OLMUŞTU?

3 Temmuz 2011'de başlayan soruşturma sonrasında şike iddiaları üzerine dava açılmıştı. Dava sürecinde 1 yıl cezaevinde kalan Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, 'şike yapmak ve örgüt kurmak' suçundan 6 yıl 3 ay ceza almıştı. Cezanın onanmasının ardından Aziz Yıldırım ile birlikte 6 sanık 6526 sayılı Terörle Mücadele Kanunu'nda yapılan değişikliği gerekçe gösterip yeniden yargılanma ve infazının ertelenmesini talep etmişti. Talebi haklı bulunan Aziz Yıldırım, Olgun Peker, İlhan Yüksel Ekşioğlu, Abdullah Başak, Ahmet Çelebi ve Selim Kımıl, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinde yeniden hakim karşısına çıktı.

 Öte yandan yine Yargıtay'ın bozma kararının ardından, Sivasspor Kulübü Başkanı Mecnun Otyakmaz, eski Beşiktaşlı yönetici Serdar Adalı, Fenerbahçeli yönetici Şekip Mosturoğlu'nun da aralarında bulunduğu 31 sanığın yargılandığı dava da bu davayla birleştirildi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
TRABZON'DA TIR KAZASI

TRABZON'DA TIR KAZASI

 

Bölge Karadeniz haber portalı |haberbk.com Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
-