Sağlık

Sivilcesi olanların dikkatine

Akne izi önemli sorunlara yol açabilir

13 Ekim 2015 Saat: 10:16
YORUM YAP Tavsiye Et Yazdır

Bu haber 1.182 kez okunmuştur

Sivilcesi olanların dikkatine
Sivilcesi olanların dikkatine

Aktif akne lezyonlarının bir an önce tedavi edilmesinin, aknenin oluşturacağı izleri en aza indireceğine değinen Prof. Dr. Mete Baba, “Günümüzde akne izlerinin tedavisinde temel strateji gerektir. İzlerinin tedavisine başlanabilmesi için, izlerden önce yüz ve sırttaki sivilceler tedavi edilmelidir” dedi.

Her iz için farklı uygulama

Akne izlerinin iki gruba ayrıldığına ve farklı tedavi yöntemleri olduğunu ifade eden Prof. Dr. Mete Baba, “Akne izleri, deriden kabarık olanlar ve deride çukurluk oluşturanlar şeklinde iki gruba ayrılır. Bundan dolayı her izin tedavisi farklı yöntemlerin kullanılmasını gerektirir. Hastalar tedavinin başında iz tedavisinin zaman alıcı olduğu konusunda bilgilendirilmelidir” diye konuştu.

Tedavi yöntemleri

Akne izlerinin tedavisinde kullanılan başlıca yöntemleri anlatan Prof. Dr. Mete Baba, bu yöntemler hakkında “Dışarıdan sürülen kremler, kabarıklıkların içine kortizon enjeksiyonu, peeling (deriyi soyma), subsizyon (deride çöküklüğe yol aşan deri altı bağların iğneyle koparılması), punch eksizyon (çukur bölgelerin cerrahi işlemle alınması), PRP (hastanın beyaz kanının deriye uygulanması), iğneleme (deriye farklı uzunluklarda iğnelerin batırılarak kollajen sentezinin uyarılması ve bununla çukurların dolması), dolgu enjeksiyonu ve lazerlerdir” diye bilgi verdi.

Uzman olmayan kişilere dikkat

Günümüzde en sık gözlenen yanlışlığın, “hastaların uzman olmayan kişilerce sadece bir tedavi yöntemi kullanılarak tüm akne izlerinin geçirileceği şeklinde yönlendir

ilmesi” olduğunu belirten ve bunun sakıncalarına değinen Prof. Dr. Mete Baba, “Bu nedenle akne izleri olan hastaların tedavi yöntemlerinin tümünün nerede ve nasıl uygulanacağını bilen kişilerce tedavi edilmesi, tedavinin başarısını arttıracağı gibi olası olumsuzlukları da en aza indirecektir” dedi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
TRABZON'DA TIR KAZASI

TRABZON'DA TIR KAZASI

 

Bölge Karadeniz haber portalı |haberbk.com Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
-