Sağlık

Stresin zararları

Stresin insan vücuduna verdiği 13 zararlı etken

11 Ekim 2015 Saat: 22:25
YORUM YAP Tavsiye Et Yazdır

Bu haber 571 kez okunmuştur

Stresin zararları
Stresin zararları

Çalışan bir hanım iş yerinin stresi sonrası işten çıkıp o kalabalık ve trafik içerisinde boğularak bir an önce eve gitme telaşı, yemek yapmak, evi toplamak, varsa çocuklarla ilgilenmek, eşi ile ilgilenmek, kısaca herkesi mutlu etmek için çabalayıp durmak. Evde olan hanımların da çok fazla vakti olduğu ya da koşturmasının, stresinin bittiği söylenemez tabi. Malum ne evin işi biter ne de sorumlulukları…Bir de sevgili, eş ve çocuklarla iletişimde zorluklar ve çalkantılı ilişkiler yaşanıyorsa bu durum bir kadın için daha da yıpratıcı… Bu koşturma içinde bir bakıyoruz ki kendimize ayıracak zaman bile kalmamış, günden güne mutsuz bir ruh hali almış gidiyor başını. Stres altında ezilmeye başlamışız.

İşte Stresin insan vücuduna verdiği 13 zararlı etken

1-Bağışıklık sisteminde zayıflama: Strese bağlı olarak gelişen bağışıklık sistemindeki zayıflama sıkça hastalanmaya sebep olur. Sürekli yorgunluk, bitkinlik, zayıflık hissiyatı görülmeye başlanır.

2-Stresli olunduğu zamanlarda böbrek üstü bezler tarafından adrenalin salgılanır. Bunun sonucunda yüksek kan basıncı veya yüksek tansiyon meydana gelir.

Bu, kan basıncının yükselmesi, kan damar duvarlarının daralmasına neden olur.

3-Göğüs ağrısı ve çarpıntı: Göğüs ağrısı ve çarpıntı yakınmaları depresyondan kaynaklanan bozukluklar ya da kaygı bozukluklarında ortaya çıkabilir.

4-Migren ve baş ağrıları, baş dönmesi stres

5-Boyun veya, kas spazmı: Aşırı stresin durumunda sırtta ve boyunda, bacak kaslarında gerginlik hissedilir. Stres anında vücut kortizon ve adrenalin gibi stres hormonları olarak da bilinen hormonları salgılar. Bu hormonların salgılanması durumlarında, damarlar ve kaslar normal işleyişlerinin dışında çalışmaya başlar ve bu durum kasların kasılmasına sebep olur.

6-Artan ya da azalan iştah, kilo alımı ya da kilo kaybı: Her zamankinden daha az ya da daha çok yenebilir. Vücudun strese gösterdiği tepkiyle ilişkili olan kortizol hormonu metabolizmayı yavaşlatır ve organların etrafında koruyucu bir yağ tabakası oluşmasına neden olur bu da kilo alımı demektir. Zaten zayıf olan bir hanımın stresle verdiği aşırı kilolar ise vücudunun düzenini kötü anlamda oldukça etkiler.

7-Uykusuzluk sorunu: İnsanın ruh sağlığındaki en küçük bir dalgalanma, kafasında evirip çevirdiği düşünceler, endişeler uyku düzeninde bozukluğa sebep veriyor. Stresin en belirgin etkilerinden biri kalitesiz uykudur.

8-Sedef, egzama gibi deri hastalıkları görülmesi durumu

9-Nefes almada veya iç çekmede zorluk

10-Saç dökülmesi, aşırı saç kaybı

11-Adet düzeninde bozukluk, kimi zaman tamamen kesildiği görülmesi ya da sancılı adetler

12-Duygusal ve davranışsal anlamda stresin etkilerine bakarsak bu etkiler de oldukça fazla.

13-Cinsel isteksizlik

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
TRABZON'DA TIR KAZASI

TRABZON'DA TIR KAZASI

 

Bölge Karadeniz haber portalı |haberbk.com Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
-