3.sayfa

Terör örgütleri yeni hedefler seçti

Terör örgütleri devleti ‘Kendi insanını katlediyor’ durumuna düşürmeyi planlıyor

16 Ekim 2015 Saat: 12:02
YORUM YAP Tavsiye Et Yazdır

Bu haber 456 kez okunmuştur

Terör örgütleri yeni hedefler seçti
Terör örgütleri yeni hedefler seçti

Günebakış gazetesi haberine göre;

İSTİHBARAT birimleri, terör örgütlerinin eylem arayışına hız verdiğini, silahlı veya bombalı eylemlerde yeni hedefin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ailesinin olduğunu tespit etti. Eylemi gerçekleştireceği iddia edilen Ufuk I. ve Mahir B. adlı iki DHKP/C’li teröristlerin isimlerini deşifre eden istihbarat birimleri, teröristlerin fotoğraflarını da İçişleri Bakanlığı’na gönderdi.  81 kent iki terörist için alarma geçirildi.

‘KENDİ İNSANINI KATLEDİYOR’ 

GENELKURMAY İstihbarat Daire Başkanlığı, 10 Ekim tarihinde Ankara'da 97 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısının ardından hazırladığı raporda, PKK ve DHKP/C terör örgütünün planladığı eylemleriyle uluslararası alanda devletin, ‘Kendi insanını katlediyor’ durumuna düşürmeyi amaçladığına yer verdi. PKK terör örgütünün tek taraflı eylemsizlik kararının taktiksel olduğu ve yeni eylemler kovaladığı rapor edildi. 

İĞRENÇ PLANLAR DEŞİFRE OLDU

PKK’NIN eylem planı raporda şöyle yer aldı:  “Ankara’daki eylemden memnunluk duyan, uluslararası alanda güçlendiklerini düşünen, ellerine büyük fırsat geçtiği ve bundan sonraki tüm patlamalarda tek sorumlunun devlet olduğu algısı yaratmayı planlayan PKK, kendi sempatizanlarına ve gelir durumu düşük halkına yönelik eylem yaparak, Türkiye'yi kendi halkını katleden ülke durumuna sokmayı planlıyor”

İSTİHBARAT birimleri, terör örgütlerinin eylem arayışına hız verdiğini, silahlı veya bombalı eylemlerde yeni hedefin Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ailesinin olduğu tespit edildi. Eylemi gerçekleştirecek Ufuk Işık ve Mahir Bektaş adlı iki teröristin isimleri deşifre eden istihbarat birimleri, fotoğraflarını da İçişleri Bakanlığı’na gönderdi. 

EYLEM SİLAHI ARIYORLAR

İstihbarat birimleri, DHKP/C terör örgütünün eylem girişimlerini engellemeye yönelik yaptığı çalışmalarda ilginç sonuçlara ulaştı. İstanbul'da 24 Temmuz 2015 tarihinde Günay Özarslan'ın ölü ele geçirilmesinin ardından DHKP/C terör örgütü mensuplarının emniyet personeline yönelik keşif, istihbarat çalışmalarına hız verdiği ve kroki temin etmeye çalıştığını tespit eden istihbarat birimleri, örgütün bu doğrultuda Ağustos ayından itibaren iki yönlü eylem planı hazırladığını belirledi. Örgüt mensuplarının terör örgütü DHKP/C listesindeki kişilere yönelik dolma kalem veya anahtarlık gibi suikast silahı ile eylem yapmayı ya da, Adalet Bakanlığı'na veya polis merkezlerine yönelik yapılmasını planladıkları eylemlerde eylemciyi tesettüre sokmayı hedeflediği tespit edildi. Ayrıca İstanbul AK Parti binasına 8 Ağustos tarihinde gerçekleşen saldırının ardından kaçan Ayberk D.'nin yeni eylem yapacağı bilgisi de istihbarat birimlerine ulaştı.

KANSER HASTASINI KULLANACAKLAR

DHKP/C terör örgütünün yeni planladığı eylem için kullanılacak isimlerde istihbarat birimleri tarafından tespit edildi. Örgütün Hatice Rüken K., Eylem Y., Sevcan A. adlı örgüt mensuplarının kullanmayı planladığını deşifre eden istihbarat birimleri, Yunanistan'da kanser hastalığına yakalanan Hatice Y.'nin ülkeye legal veya illegal yollardan girip fedai türü eylemci olarak kullanabileceğini rapor etti.

SON EYLEM PLANI ERDOĞAN OLDU

Terör örgütünün Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ailesinin hedefe koyduğunu tespit eden istihbarat birimleri, eylemli gerçekleştirmek için görevlendirilen iki töresin isimlerini de deşifre etti. Örgütün Erdoğan ve ailesinin yanı sıra devlet büyüklerine, siyasilere, üst düzey bürokratlara, AK Parti mensuplarının yanı sıra polis bekleme noktalarına yönelik planlanan eylemi Mahir B. ve Ufuk I. adlı teröristlerin gerçekleştireceğini tespit eden istihbarat birimleri İçişleri Bakanlığı’nı bilgilendirdi.

EMNİYET 81 KENTİ UYARDI

İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü’nü DHKP/C faaliyetleri adı altında 6 Ekim tarihinde gizli bir yazıyla uyararak, tüm illeri bilgilendirmesini istedi. Özellikle Cumhurbaşkanlığı Koruma Daire Başkanlığı’nın uyarılarak, Erdoğan ve ailesinin çevresindeki güvenlik duvarının güçlendirilmesi hatırlatıldı. Tüm illere gizli bir yazı göndererek, iki örgüt mensubu için uyarıda bulunan  Emniyet Genel Müdürlüğü, önümüzdeki süreçte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ziyaret edeceği kentlerde de gerekli tedbirlerin alınması istendi. Ayrıca örgütün listesinde yer alan kişilerin yakın korumalarının da bilgilendirildiği öğrenildi.

AMAÇ KENDİ İNSANINI KATLEDİYOR İZLENİMİ VERMEK

Ankara’da 97 kişinin hayatını kaybettiği saldırıyı fırsat bilen terör örgütlerinin yeni eylemler arayışına girdiği ortaya çıktı. Ülkeyi uluslararası alanda zora sokmayı planlayan terör örgütlerinin yeni eylemleri Genelkurmay İstihbarat Daire Başkanlığı tarafından deşifre edildi. Genelkurmay istihbarat raporunda, Antalya Belediye Başkanı Menderes Türel,  Batman’da bir tekstil fabrikası işçilerine, geliri düşük semtlerde yaşayan halklara yönelik eylem yapmayı planlan terör örgütü ülkeyi uluslararası alanda, ‘Kendi insanı katlediyor’ duruma düşürmeyi planladığı belirlendi.

EYLEMLER DEŞİFRE OLDU

Genelkurmay İstihbarat Daire Başkanlığı, Ankara'da yaşanan ve 97 kişinin hayatını kaybettiği bombalı terör eyleminin ardından, PKK ve DHKP/C terör örgütünün yeni eylemler peşine düştüğünü belirledi. İstihbarat birimi, terör örgütünün Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'i ortadan kaldırmayı ve Batman'daki bir tekstil fabrikasındaki işçilere yönelik bombalı eylem planladığını deşifre etti.

YENİ EYLEM PEŞİNDELER

Ankara'da IŞİD terör örgütü mensubu iki canlı bombanın eylemin ardından istihbarat çalışmalarına ağırlık verildi. İstihbarat birimleri, PKK terör örgütünün tek taraflı eylemsizlik kararı aldığını ilan etmesine rağmen, terör örgütünün taktiksel davrandığını ve yeni eylemler kovaladığını rapor etti. İşte Genel Kurmay Başkanlığı İstihbarat Dairesi'nin 13 Ekim 2015 tarihli hazırladığı terör örgütünün yeni eylemlerini anlatan raporu:

1- Ankara'daki eylemin ardından terör örgütü PKK'nın eylemlerden memnunluk duyuyor. Uluslararası alanda ellerinin güçlendiği düşünen terör örgütünün üst düzey yetkilileri, ellerine büyük fırsat geçtiği ve bundan sonraki tüm patlamalarda tek sorumlunun devlet olduğu algısı yaratılması planlanıyor.

2- PKK erör örgütünün kendi sempatizanlarına yönelik eylem yaparak, Türkiye'yi kendi halkını katleden ülke duruma sokmayı planlıyor. Ankara'daki eylemin etkisini kaybetmeden yeni eylem planlanıyor. Batman'da bir tekstil fabrikasındaki işçilere yönelik biri kadın iki terörist tarafından bombalı eylem planlanıyor.

3- PKK'nın aldığı eylemsizlik kararı taktiksel olduğu ve yeni eylemler yapılması talimatı verilmiştir. Riski az olan ve kesin sonuç sağlanan gelir durumu düşük bölge halkının yaşadığı yerlerde eylem yapılması ve bu yapılan eylemlerin uluslararası kamuoyunda gündeme getirilmesi talimatı verildi.

4-DHKP/C terör örgütü mensuplarının 155 polis imdat nolu hattı arayarak asılsız ihbarlarda bulanacağı ve bu ihbarlara giden ekiplere yönelik, güzergah üzerinde veya olay yerinde taşlı sopalı, Molotof kokteyli, havai fişekli, ses veya sis bombalı, kısa ve uzun namlulu silahlı , el yapımı patlayıcı ve el yapımı bomba ile saldırmayı planladığı bilgisi alındı.

 

5-Mardin Nusaybin nüfusuna kayıtlı Çiya Kod adlı Yusuf Dağtekin ile açık kimliği tespit edilemeyen Mardin Dargeçit Nüfusuna kayıtlı Hasan Cuha veya Çuha adlı teröristin Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Menderes Tevfik Türel'e yönelik eylem yapmak üzere terör örgütü tarafından görevlendirilen iki şahsın Antalya döşemealtın da bir ev tuttukları ve bölgedeki diğer belediye başkanlarına da yönelik eylem planladıkları belirlendi.  

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Suudi Turiste Saldıran Trabzonlu

Suudi Turiste Saldıran Trabzonlu

 

Bölge Karadeniz haber portalı |haberbk.com Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
-