Siyaset

"Trabzon'daki gazeteciler AKP tarafından tehdit edilmişti"

CHP Trabzon İl Başkanı Turgay Güngör, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü için yaptığı yazılı basın açıklamasında, OHAL sürecinde birçok basın kuruluşunun kapatıldığını ve birçok gazetecinin tutuklandığını söyledi.

10 Ocak 2017 Saat: 14:37
YORUM YAP Tavsiye Et Yazdır

Bu haber 262 kez okunmuştur

"Trabzon'daki gazeteciler AKP tarafından tehdit edilmişti"
"Trabzon'daki gazeteciler AKP tarafından tehdit edilmişti"

Güngör, "Gazetecilere yapılan baskı Trabzon yerel medyasında da giderek kendini hissettirdi. Trabzon yerel basın çalışanlarının, Trabzon Belediyesi’nden aldığı ihaleler yazıldı diye AKP Trabzon İl Başkan Yardımcılığı yapan bir kişi tarafından tehdit edildiğini biliyoruz." diyerek de 3 gazetecinin hakkında suç duyurusunda bulunduğu AK Parti Trabzon İl Yöneticisini eleştirdi.

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Trabzon İl Başkanı Turgay Güngör, “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” ile ilgili yazılı basın açıklaması yaptı. Güngör yaptığı basın açıklamasında, gazetecilere yapılan baskının Trabzon’da da kendini hissettirmeye başladığını söyledi. Güngör, “Özellikle AKP Trabzon İl Başkan Yardımcılığı yapan bir kişi Trabzon Belediyesi’nden aldığı ihalelerini yazan yerel basın çalışanları tehdit ettiğini biliyoruz. O kişi mafyanın yaptığı usullerle gazetecileri işinden alıkoydu, gazeteyi bastı, gazetecilere tehditler savurduğu biliniyor. Kim, ne olursa olsun kişinin haberi ve yazılarından dolayı tutuklanması, tehdit edilmesini asla kabul etmiyoruz.” dedi.Gazetecinin kamuyu aydınlattığını ve halkın sesi olduğunu sözlerine ekleyen Güngör, “Halkın sesinin kısılmasına asla müsaade etmeyiz.” diyerek, “Türkiye’de son yıllarda basın özgürlüğü kalmadı. İktidar sahipleri kendisini eleştiren tüm gazeteci yazarı baskıyla ya işinden attırdı ya da tutukladı. Son yıllarda yaklaşık 146 gazeteci hapiste.” şeklinde konuştu.

10 OCAK ÜZERİNDEN OHAL SÜRECİNİ ELEŞTİRDİ

Yazdığı yazıdan dolayı gazetecilerin tutuklandığını sözlerine ekleyen Güngör, OHAL ve Kanun Hükmünde Kararname’ler(KHK) ile basın kuruluşlarının kapatıldığını ve basın özgürlüğünün kısıtlandığını söyleyerek OHAL sürecini ve KHK’ları eleştirdi. 

OHAL ve KHK’lar ile basın kuruluşları kapatıldığını ve ifade özgürlüğü ayaklar altına alındığını dile getiren Güngör, “Eleştiriye tahammülü olmayan AKP hükümeti son çıkardığı kararnamelerle ifade özgürlüğü iyice kısıtlanmış baskı altına alınmış durumda. Sosyal Medya bile takip edilerek vatandaşlara tek tek davalar açılmakta.” şeklinde açıklamalarda bulunarak hükûmetin yürütmüş olduğu politikayı eleştirdi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
TRABZON'DA TIR KAZASI

TRABZON'DA TIR KAZASI

 

Bölge Karadeniz haber portalı |haberbk.com Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
-