Ekonomi

Websiteleri enerji tasarrufu konusunu es geçmiş

Bir yıllık tasarruf 65 tane Akyazı stadı yapar

20 Kasım 2015 Saat: 15:30
YORUM YAP Tavsiye Et Yazdır

Bu haber 824 kez okunmuştur

Websiteleri enerji tasarrufu konusunu es geçmiş
Websiteleri enerji tasarrufu konusunu es geçmiş

Karadeniz Teknik Üniversitesinden Yrd. Doç. Dr. Şule Yüksel Özmen’in araştırmacı olarak yer aldığı Ankara Üniversitesi’nden Prof. Dr. Sema Becerikli’nin yürüttüğü, ve Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdülrezzak Altun’un da araştırmacı olduğu “Medya ve Enerji” konulu araştırma ilginç sonuçlar ortaya koydu. Araştırmaya göre enerji konusunda yayın yapan websiteleri enerji tasarrufu ve verimliliği konularına gerektiğince yer vermiyor. Enerji konusunda en çok ziyaret edilen siteler üzerinde yapılan araştırma, websitelerinin kamuoyunu enerji tasarrufu konusunda bilinçlendirecek yayınlar yapmadığını ortaya koyuyor.

Enerji konusunda Türkiye için çok önemli bir konu olduğunun altını çizen Yrd. Doç. Dr. Özmen “ Araştırmamızda medyanın enerji konusunda nasıl yaklaştığına baktık. Reklamları haberleri ve enerji konusunda yayın yapan websitelerini inceledik. Günümüzdeki en etkin bilgi kaynağı internet. Araştırma varsayımlarımızdan biri internet websitelerinin özellikle enerji konusunda yayın yapan websitelerinin halkın enerji tasarrufu konusunda bilinçlendirmede etkin rol oynayacak bilgi kaynaklarından biri olabileceğiydi ama ne yazıkki bunu göremedik. Sadece şirket tanıtımı ve onların faaliyetlerini anlatan haberler olduğunu gördük.”

Bir yıllık tasarruf 65 tane Akyazı stadı yapar

Enerji tasarrufu konusunun önemi değinen Özmen “Enerji Verimliliği Derneği’nin hesaplamalarına göre, evde, ulaşımda, sanayide alınacak tasarruf tedbirleri ile yıllık 15 milyar liralık tasarruf yapmak mümkün. Daha somut şekilde ifade etmek gerekirse bir yıllık tasarrufla 65 tane Trabzonspor’un Akyazı stadı projesi gibi proje yapılabilir. Bu anlamda özellikle yeni nesli enerji tasarrufu konusunda bilgilendirme ve bilinçlendirmek lazım. Gençlerin en fazla bilgi kaynağı olan internette enerji ile ilgili sitelerde bu konuya yer verilmemesi düşündürücü” diye konuştu.

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
TRABZON'DA TIR KAZASI

TRABZON'DA TIR KAZASI

 

Bölge Karadeniz haber portalı |haberbk.com Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
-