Sağlık

Zayıflamak isteyenler dikkat

Dikkatli beslenme, yüksek kalorili yiyeceklerden uzak durma, günün belirli bir saatini spora harcama…

7 Ekim 2015 Saat: 15:36
YORUM YAP Tavsiye Et Yazdır

Bu haber 482 kez okunmuştur

Zayıflamak isteyenler dikkat
Zayıflamak isteyenler dikkat

Aslında tüm bunlar insanın hayatı boyunca dikkat etmesi ve sağlıklı yaşamın anahtarı olan gereklilikler. Ancak bu zahmete girmek istemeyenler, sağlıklarını riske atarak daha kısa zamanda kilo vermek adına sağlıksız yöntemlere başvurabiliyorlar. Acıbadem Adana Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Fadime Özgök Şenses özellikle “bitkisel” olarak satılan ürünler masum görünse de son derece tehlikeli olabildiğine dikkat çekerek, “Mucize zayıflamanın en etkin yolu olarak ilaç adı altında piyasaya sürülen 'Bitkisel Besin Desteği' ürünlerin birçoğu, sanılanın aksine yan etkiler yönünden çok da masum değiller” diyor.

Hızlı kilo vermek için kullanılan bitkisel besin desteklerinin çok sık tercih edildiğini anlatan Acıbadem Adana Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Fadime Özgök Şenses, “Fazla kilolar kimi zaman hem sağlık açısından hem de psikolojik yönden kişide olumsuzluklara yolaçmakta. Yapılan reklamların cazibesi ve bu tarz ilaçlara reçetesiz ulaşılabilmesi bu yöntemlerin tercih edilmelerini kolaylaştırıyor. Günümüzde aktarlarda, eczanelerde, internette hatta güzellik salonlarında çok sayıda bitkisel besin desteklerinden edinmek mümkün” diyor.

GÜVENİLİRLİKLERİ SORGULANMALI
“Tıbbi ilaçlar üzerinde yapılan klinik çalışma ve deneylerden geçmedikleri için güvenilirlikleri çok zayıftır. Bitkisel içerikli bu ürünler ileriki dönemde ortaya çıkabilecek birçok ağır hastalığın habercisi bile olabilirler” diyen Dyt. Şenses, obezitenin kişilerin kendilerini değerlendirerek koyabilecekleri bir teşhis olmadığını, bu yüzden obezite tanısının konması, tedavi süreci ve başlanacaksa ilaç kullanımının da mutlaka hekim kontrolünde gerçekleştirilmesi gerektiğini söylüyor.

SAĞLIKLI BİR SONUÇ İÇİN DOĞRU DİYET VE EGZERSİZ GEREKİYOR
Hipertansiyon, dehidratasyon, akut böbrek veya karaciğer yetmezliği gibi ciddi yan etkileri bulunan bu ürünlerin yerine, tıbbi beslenme tedavisi (yani diyet) ve egzersiz uygulanmasının daha doğru bir yöntem olduğunun altını çizen Dyt. Şenses, “Obezite, tekrarlama riski olan ve uzun bir tedavi süreci gerektiren kronik bir hastalıktır. Zayıflamak için bitkisel besin destekleri kullanmak yerine yeterli ve dengeli beslenerek, kişinin de benimseyeceği, kişiye özel bir diyet programı uygulamak daha sağlıklı sonuçlar alınmasını sağlar” diyor.


Dyt. Şenses, sağlıklı zayıflama önerilerini şöyle sıraladı:

Kişinin yaşına, boyuna, cinsiyetine, fiziksel aktivite düzeyine, her hangi bir hastalığı olup olmamasına göre düzenlenmeli.

Kişinin kilosunu istenen düzeye indirmeli.

Yeterli ve dengeli beslenmeyi sağlamalı.

Yanlış beslenme alışkanlıklarının yerine doğru beslenme alışkanlıkları koymalı.

Kazanılan doğru beslenme alışkanlıklarının istenilen kiloya ulaşıldığında da devamlılığını sağlanmalı. 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
TRABZON'DA TIR KAZASI

TRABZON'DA TIR KAZASI

 

Bölge Karadeniz haber portalı |haberbk.com Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
-