SPOR

Başkan Sert ve Net Konuştu

Kulübün Olağan Genel Kurulu’nun birinci günü tamamlandı. Ahmet Ağaoğlu, sosyal medyada yapılan yorumlara sert tepki gösterirken diğer konuyla ilgili net açıklamalara da imza attı.

1 Aralık 2018 Saat: 17:47
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 1.190 kez okunmuştur

Başkan Sert ve Net Konuştu
Başkan Sert ve Net Konuştu

 

Kulübün Olağan Genel Kurulu’nun birinci günü tamamlandı. Ahmet Ağaoğlu, sosyal medyada yapılan yorumlara sert tepki gösterirken diğer konuyla ilgili net açıklamalara da imza attı.

Hayri Gür Spor Salonu’nda gerçekleştirilen ve yarın seçimle tamamlanacak Olağan Genel Kurul’da Divan Başkanı Ali Sürmen yönetim kurulu önerisiyle kongre divan başkanı seçildi. Şehitler için saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından gündem, genel kurul üyelerine okundu

Trabzonspor Kulübü Derneği ve bağlı şirketlerinin idari ve mali raporları Genel Müdürü Sinan Zengin tarafından okundu. Daha sonra Denetim Kurulu Üyesi İsmet Keskin tarafından Denetim Kurulu raporu okundu.

Genel Kurul’da söz alan üyelerin ardından kürsüye gelen Başkan Ahmet Ağaoğlu, şunları söyledi:

“BÜTÜN ELEŞTİRİLER CİDDİYE ALINACAKTIR”

"Yeni yönetim listemizde yer almayan Asbaşkanımız Hayrettin Hacısalihoğlu, Zeyyat Kafkas, Burhan Cahit Erdem, Mesut Çağlar Bozoğlu ve Faruk Kanca'ya teşekkür ediyorum. Çok zorlu bir süreçte ailelerinden, işlerinden, uykularından hatta huzurlarından zaman ayırarak Trabzonspor Kulübü'ne hizmet etmek onuruna eriştik. Uzun uğraşlar sonucunda çıkarttığımız yeni tüzüğümüz özellikle mali konularda sıkıntı yaşaya yaşaya bu sürece gelmiş olan kulübümüzün mali konulardaki sıkıntıları ortadan kaldırmak için yapıldığını hepimiz biliyoruz. Oraya bir 84'üncü madde ekledik. Bu madde onaylanan bütçenin yüzde 10'undan fazlasını aştığı zaman yönetim kurulu başkanı ve üyelerinin sorumlu olduklarını ifade eden bir madde. Biz de bununla alakalı olarak tarihte ilk kez taahhütname imzaladık. Önünüze gelen bütçede 550 milyon ve 770 milyon yazıyor. Gösterilecek olan hassasiyet bu mu olması gerekirdi? Şuanda hazirun 256 kişi. 200 özel güvenlik görevlisi, 350 jandarma var. Trabzonspor Kulübü'ne bunu yakıştıramadım. Hassas olmamız gerekir. Çünkü 84'üncü madde ne yazarsa yazsın, biz ne söylersek söyleyelim. Bu bütçenin onaylanacağı yer genel kurul. Ben bunu iki şekilde yorumluyorum. Ya gerçekten ilgi göstermekten uzağız, ya da bize ve yönetim kuruluna o kadar güveniyorsunuz ki daha fazla katılıma gerek görmediniz. İnşallah ikincisidir. Ama her zaman söylüyorum Trabzonspor Kulübü'nde her konunun konuşulacağı yer genel kuruldur. Buraya gelip eleştireceksiniz, hatalarımız varsa onları söyleyeceksiniz. Biz ancak genel kurulun uyarılarını ciddiye alırız. Bunu 150 kişiyle yapmaya kalkarsak Trabzonspor Kulübü'ne yakışmaz. Biz de dört dörtlük insan değiliz. Bizim de hatalarımız var. Onun da söyleneceği yer burası. Konuşan arkadaşlara teşekkür ediyoruz. Bütün eleştiriler ciddiye alınacaktır."

“PROFESYONEL KADRO MALİYETİMİZİ 24 MİLYON EURO’YA DÜŞÜRDÜK”

"890 milyon borçla kulübü teslim aldık. Bugün geldiğimiz noktada 987 milyon borç var. Yani 107 milyonluk bir artış var. Bu borçlanmanın 171 milyonu kur farkı ve faiz giderinden oluşuyor. Bunu çıkardığımızda aslında frene sağlam bastık. 70 milyon artıdayız. Yani hemen hemen hiç harcama yapmadık. Aldığımız zaman 34 milyon Euro'luk bir profesyonel futbol kadro maliyeti vardı. Bugün profesyonel kadro maliyetimiz 26 Milyon Euro civarında, bu demektir ki, rakam 8 milyon Euro aşağıya çekildi. Tabii ki bu yetmez, Trabzonspor için ideali 15-20 milyon Euro'dur" dedi. Fenerbahçe maçının bir galibiyetten daha fazla anlam taşıdığını söyleyen Başkanımız Ağaoğlu, "Fenerbahçe maçı 8 yıl sonra sahanızda kazandığımız maçın sokurundan daha ziyade, Trabzonspor o maçta 4 tane altyapıdan yetiştirdiği futbolcuyla oynaması çok önemli. Yaş ortalamaları 20. Ama asıl dikkat çeken sahadaki 11'in maliyeti 11 Milyon Euro. 11 Milyon Euro ile yaptığın işe niye 34 milyon euro harcıyorsun? İşte bizim plan projemiz bu. Şu anda da 24 milyon Euro’ya çektiğimiz profesyonel kadro maliyetini önümüzdeki sene 16-17 milyon Euro seviyesine çekeceğiz. Biz sattığımız oyunculardan 9 milyon Euro gelir elde ederken, alınan oyunculara 2 milyon Euro ödedik. Alınan oyuncuların oynamadığı yönündeki eleştiriler doğru değil, aldığımız 5 oyuncunun hepsi de oynuyor. Bunlar oynayan oyuncular. Artık Trabzonspor'u milyonlarlar telaffuz edilen transfer dönemi kapanmıştır. Bu böyle biline. Bu politikamızdan da asla taviz vermeyeceğiz. Bunlar genel kurulda dikkat edilmesi ve üzerinde soru sorularak eleştiri yapılması gereken konular.”

“ESKİ DÖNEM KAPANMIŞTIR”

"Sürekli söylenen bir söz vardı, yıldız transferi. Futbol endüstriyeldir, artık eski dönem kapanmıştır futbol bir ‘’show business’’tır, onun için borçlanarak büyümekten korkmayın. Bu aynı zamanda ciddi bir algı operasyonuydu. Bugünkü piyasa için yapılan bir operasyondu. Özellikle toplum ve gençlerimiz bu doğrultuda yönlendirildiler. Bugün öyle bir noktaya geldik ki, Trabzonspor kulübü değil, takımı değil, yıldız futbolcu hayranlığı ve bağımlılığı maalesef karşımızda ciddi bir problem olarak çıkmaya başladı. Onlara söyleyeceğimiz tek şey, yıldız futbolcu yoktur, tek yıldız var o yıldız da Trabzonspor. Trabzonspor bu borçların altından kalkar mı zaten 8 ayda yaptığımız uygulamalar çok açık ve net bunu ortaya koyuyor. Çok ucuz maliyetli oyuncu alacağız, Trabzonspor futbolcu satarak gelir elde edecek. Ziraat Bankası ile çok ciddi bir yeniden yapılanma sürecine girdik. Ziraat Bankası, Denizbank ve Halk bankası Konsorsiyumuna çok ciddi kredi borcumuz var. 2030 yılına kadar borç ödüyoruz tam 550 milyon ödüyoruz, yine de 350 milyon lira borç kalıyor, Bugünkü faiz hadleri ve kur artışı bunu etkiliyor. Yeniden yapılandırmayla ve farklı sektörlere girip orada ticaret yapmakla bir futbol kulübünün borcu ödenmez, futbol kulübü oyuncu alırken kazık yemeyecek oyuncu satarak ve düşük maliyetli oyuncu alarak kazanacak. Örneğin Benfica kulübünün futbolcu satışınızdan elde ettiği gelir 90 milyon Euro, ödediği ise 400- bin 1.5 milyon Euro arası. 90 milyon Euro’yu oyuncu satışından elde ediyor, biz de 100 milyon Euro’yu oyuncu alarak batıyoruz.”

“5-6 SENE İÇİNDE BU BORÇ ÖDENİR”

“Trabzonspor’un 5-6 sene içerisinde borçlarından kurtulması mümkündür. 8 ayda 16 milyon Euro bu şartlara rağmen kar elde etmişsem ben bunu sene geneline yaydığımızda 25-30 milyon Eurolara ulaşır. Bu da ciddi bir gelirdir. Futbol kulübü futbolcu aldığı ve sattığı zaman para kazanır. Önce parayı batırmayacaksın, parayı batırdıktan sonra o parayı oradan çıkarmak için farklı mecralara başvurmak da Trabzonspor yönetim kuruluna yakışmaz"

“BİR İNSANI HIRSIZLIKLA SUÇLAMAK, SUÇLARIN EN BÜYÜĞÜDÜR”

"Şike davası geldiğimizden beri eleştirildiğim tek konu. Özellikle sosyal medyadan 'Ahmet Ağaoğlu, Şike davasını sattı, 48 saat içerisinde ne kadar para ve kimlerden aldığını şok olarak açıklayacağım' şeklinde söylemler oldu.Peki, 148 gün geçti açıkla da kimden ne kadar aldığımızı biz de bilelim. Şike davası 8 senedir devam eden bir süreç. Kurumsal olarak verilen bir mücadele, hiçbir şekilde arkası bırakılmayan ama onun arkasına sığınmadığımız için de hırsızlıkla itham edildiğimiz bir konu. Çok basit olarak şunu da söyleyebilirdim; o kupayı alıp getireceğiz, uluslararası hukuk neyi emrediyorsa, ülkedeki hukuk neyi emrediyorsa. Bu konuda görevlendirilmiş arkadaşımız Önder Bey var, 15 Aralık'ta davamız var insan biraz elini vicdanına koyar, kul hakkı diye bir şey var. Bir insanı hırsızlıkla suçlamak suçların en büyüğüdür. Bu konuda elinde delil olan bilip de söylemeyen bir daha da kendisine ben Trabzonspor adına mücadele ediyorum demesin lütfen. Geldiğimizden beri eleştirildiğimiz tek konu bu. 'Şike davasını sattı Fenerbahçe maçını da Ali Koç'a satacak', bunlar yazıldı. Spor ahlakından vazgeçtik mi, kendi kulübünün başkanına, kendi yöneticisine böyle bir şeyi nasıl yakıştırabilir? Belki suçumuz şu oldu, bunun arkasına saklanıp asli görevlerimizden uzaklaşmadık biz."

“2010-11 ŞEREF VE NAMUS DAVAMIZ”

2010-11 Trabzonspor'un şeref ve namus davasıdır O sene bir uluslararası ve ulusal radyoda, televizyonda ve 2 ulusal gazetede yazı yazıyordum. 3 Temmuz'un ortaya koyduğu deliller benim programlarım ve yazılarımla birebir aynısıdır. Ben Trabzonspor için özelinde o mücadeleyi verirken ne olduğunun farkında bile olmayan insanlar beni o davayı satmakla suçlayamazlar. Her şeyden önce insanın kulübünün başkanına saygısı olmalı. Ahmet Ağaoğlu'na istediğimizi söyleyebilirsiniz ama Trabzonspor kulübü başkanını ve yönetim kurulu üyelerine hakaret etmek kimsenin haddine değildir. Eleştirinin her türlüsüne açığım. Ama 'kulüp başkanını şike davasını sattı' diye hırsızlıkla suçlamak ahlaksızlıkların en büyüğüdür. Hani 48 saat sonra açıklayacaktınız, bekliyorum. Bırakın işimizi yapalım. Burada herkes özveri ile çalışıyor. 8 ay önce konuştuğum ve bugünkü suratımın haline bakın. Herkes burada can siperane çalışıyor. Geldiğimiz zaman 8 oyuncumuzdan kulübe ihtar geldi. Ve oyuncularımızdan bazıları paramızı ödemiyorsanız sahaya çıkmıyoruz dediler. Bugün aynı kadro ne şekilde mücadele ediyor görüyorsunuz. Önce güveni ihdas ettik. Futbolcular yönetime ve yöneticisine güvenir hale geldi"

“KAYNAK ARARKEN GURURUMUZU BİR KENARA BIRAKTIK”

“Trabzonspor'da oynayan oyuncular nezdinde güven duygusunu sağladık. Bu önemli bir olaydır.Bugün 11 ayrı milletten oluşan bir takımımız var. Trabzonspor 2000 yılındaki takım değil o zaman yerli oyuncular çoğunluktaydı ve onlar alacakları için belki 6-8 ay beklerlerdi. Ama bugün 11 ayrı milletteki oyuncu buraya oynayıp parasını almak için geldi. Bugün futbolcularla aramızda o güven bağı oluştu. Görmüş olduğunuz yönetim kurulu arkadaşlarımızın hepsi can siperane çalıştılar. Gururumuzu, onurumuzu kişiliğimizi Trabzonspor için para istemeye gittiğimiz, kaynak bulmaya gittiğimiz zaman bir kenara koyduk. Aşağılandığımız yerler oldu. Bize ciddi destek veren yerler de oldu. 15 yaşındaki Serdar babasından aldığı harçlığın kulübe başladı. Yeşilyurt'ların Sani Şener'in Metin Güneş'in Cemal Kalyoncu ve diğer bütün arkadaşlarımızın bizimle beraber bu kulüp için yaptıkları her türlü takdirin üzerindedir."

“BURAYA DAVETİYEYLE GELMEDİK”

Trabzonspor'un içinde bulunduğu ekonomik sıkıntıları biliyoruz ve bunları bilerek göreve talip olduk. Bizi hiç kimse davetiye ile buraya davet etmedi. Biz arkadaşlarımızla beraber yapacağız bu işi, başaracağız, bu kulübü bu borçtan kurtarıp düzlüğe ve ligde yarışır bir kulüp haline getireceğiz diye geldik. Bu süreçte sinir harbi oldu, sağlığımızdan olduk, mücadele verdik vermeye de devam edeceğiz. Hem de 3 senelik süre için. Sayın genel kurul, sizlerden ricam, lütfen doğruyla yanlış birbirinden ayrılsın. Bugün Trabzonspor kulübü resmi ve gayri resmi 3 milyon İsviçre frangı para harcadı şike davasında. Bir de olaya bu tarafından bakın"

“KLAVYE DELİKANLIĞI İLE OLMAZ”

"İşin en acı tarafı kuru mücadeleyi verip Trabzonspor bu mücadeleyi veremiyor bu mücadele bireyler nezdinde verilemiyor, kulübün başkanını, yönetimini beceriksizlik ve davayı satmakla suçlayıp kenara çekilmeyeceksiniz. O iş bu kadar ucuz değil. Bugüne kadar konuşmadım. Hep şunu söyledim, genel kurul... Bu gibi konuların konuşulacağı yer Trabzonspor genel kuruludur. Klavye delikanlılığı ile bu iş olmaz, buyrun söyleyin kime, kaça sattım davayı. Bunlar Trabzonspor'a yakışan ifadeler değildir. Hepinizden özür diliyorum. Belki de bazılarınız şaşkınlık içerisindesiniz. İlk defa sesimin tonu bu derece yükseldi. Ama hayatı boyunca dürüstlükten ödün vermemiş ve gelmiş olduğum yaşa rağmen, şu sıkıntılı süreçte kulübüme hizmet etmek isteyen bir adama hırsız damgasını yapıştırmak büyük haksızlık. Kaldı ke kendim hiçbir kulübün başkanı ve yöneticisi için bu tabiri kullanmadım, kendime hakaret ederim ama bunları kullanmak rahmetli Süleyman Demirel'in ifadesiyle abesle iştigaldir."

“ÖRNEK BİR CAMİA OLMALIYIZ”

“Trabzonspor farklı ve bir o kadar da örnek bir camiadır. Bu yönüyle de örnek olmaya devam etmesi gerekiyor. Büyüklerimize saygılı, küçüklerimize sevgi duyan bir camiayız.Genel kuruldan 6 aylığına bu kulübü layıkıyla yönetme adına emanet aldık. Ekonomisini en azından işleyebilir, dönebilir bir hale getirme görevi verdi ve şunu söyledi, bu kulüp şartlar ne olursa olsun, bu takım yarıştan asla kopamaz. Bugün yarıştan koptuğumuz söylenebilir mi, bugün oynadığımız futbolla Trabzonspor taraftarının utandığı söylenebilir mi? O zaman camia olarak birlik, beraberlik ve desteğe her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var. Biz görevimizi yapıyoruz, biz buraya hizmet etmeye geldik. Ben bu kulübün hizmetçisiyim, hizmetkârıyım dedim. Camia olarak birleşelim. Aramızda küskünlükler dargınlıklar var. Hala niye birbirimize küskünüz, dargınız. Biz bu görüntüyü verirsek takımın derli toplu mücadele edebilir mi? Bütün camiaya şükranlarını sunuyorum, bu sıkıntılı süreç içerisinde çok büyük anlayış gösterdiniz, moral verdiniz. Dizlerimizin üzerine çöktüğümüz zaman verdiğiniz destekle ayağa kalktık. Her şeyin ötesinde vermiş olduğunuz moral hem üzerimizdeki sorumluluğu bir kat daha artırdı, hem de bir sonraki günü daha büyük bir şevkle sıkıntıların üzerine gitmemizi sağladı. Gelen 256 delegemize de teker teker şükranlarımı arz ediyorum.”

Başkanımız Ağaoğlu’nun konuşmasının ardından Divan Başkanı Ali Sürmen, Trabzonspor Kulübü Derneği ve bağlı şirketlerinin idari ve mali yönden ibrasını üyelere sundu. Sürmen yönetim kurulunun oybirliğiyle ibra edildiğini açıkladı. Genel Müdürümüz Sinan Zengin tarafından tüzüğün 29 ve 84. Maddeleri gereğince oluşturulan bütçeler okundu. Bütçe de genel kurulda kabul edildi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Haber BK Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklık
Yukarı ↑