Ekrem SEYMENOĞLU
Ekrem SEYMENOĞLU

Trabzonspor Üzerine

5 Aralık 2018 Saat: 14:16
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu yazı 1.502 kez okunmuştur

 

Spekülasyonlar bitti. Derbi geçti. Kongre yapıldı. Kayseri yenildi. Şöyle kısa bir değerlendirme yapmak geldi içimden, yüksek müsaadelerinizle…

Kadro dışılar ile gündemin yoğun geçtiği Trabzonspor’da sular duruldu. Özellikle Burak Yılmaz’ın en büyük savunucularından olan ben bile artık takımın bu şekilde rahatladığını kabul eder oldum. Tabi bu demek değildir ki Burak ile ilgili fikirlerim değişti. Burak Yılmaz her zaman benim için Türkiye’nin en iyi santraforudur. Onur ‘ da en iyi 3 kaleciden biridir. Aslında anlaşılan buradaki sorun takımda Abi-Kardeş ve Yabancı-Türk gruplaşması. Burak abi, Onur abi, Olcay abi muhabbeti hem gençleri hem de yabancıları yoruyor anlaşılan. Huzursuzlar bu durumdan. Bunların her takım içinde olduğunu az çok spor camiasının içinden yetişmiş biri olarak tahmin edebiliyorum. Takım hem saha dışında hem saha içinde rahatlamış, özgüven kazanmış görüntüsünde. Yusuf ve Abdüş daha çok sorumluluk alıyor, Sosa daha verimli çalışıyor, baktığımızda en çok etkilenen bu isimler. En çok verim beklediğimiz Hugo ise tam tersine form düşüklüğü yaşıyor, o da enteresan.

Peki yarın ne olacak ? Kadro dışı nereye kadar sürecek ? Transfer döneminde neler yaşanacak ?

Bunlar cevap bulması gereken sorular. Bu cevaplar hem yönetim hem teknik heyetin önünde.

Önümüzde iki ev sahibi bir deplasman maçımız var. Bu maçlardan alınacak 7 puan bizi dimdik ayakta tutar. Bunun için ne gerekiyorsa tüm paydaşlar üzerine düşeni yapmalı. Gelelim şimdi soruların cevabına ;

Yarın ya oyuncuları affedeceksiniz yada devre arasına kadar bu şekilde devam edeceksiniz. Affederseniz takım tekrar bozulur mu ya da herkes dersini almıştır, düzelir, bilemiyorum.

Affetmediniz devre arasında ne yapacaksınız, satacaksınız. Yalnız öyle bedava gönderirseniz bir kıymeti yok, ya para kazanın ya da oyuncu kazanın. Takas ihtimali mantıklı, Trabzonspor’ un iyi orta saha ve kanat oyuncularına ihtiyacı var. Tolgay Arslan, Edin Visca gibi isimler değerlendirilmeli. Burak gibi bir santrafor bulamazsınız ama muadiline belki rastlarsınız. Onur giderse kulübede sağlam bekleyecek eski kaptan Tolga düşünülmelidir. Efendi, kişilikli, karakterli bir oyuncudur. Esteban’ı gönderin gitsin, fayda gelmez.

Hacısalihoğlu Rüzgarı Esti ve Gitti

Asbaşkan Hayrettin bey devam etmiyor. Bunun artılarını ve eksilerini önümüzdeki dönemde göreceğiz. Hayrettin bey bu kısa dönemde ne yaptı kısaca bakalım. Öncelikle tesislerde bir yapılanma ve yenilenme yaşandı. Personel hizaya çekildi. Bozuk yapılar düzeldi. Gençlik Spor binası değerlendirildi. Güzel , temiz, şık odalara kavuşuldu. Oyuncuların konaklama yerleri düzeltildi, huzur, refah, hijyen geldi. Disiplin hem Hayrettin bey hem Ünal hocanın en önemli özelliği, bu da sağlandı. Menajerler tesislerden içeri alınmadı, pahalı ve boş transferler yapılmadı. Öze dönüş kısmen gerçekleşti. Tasarruf geldi, hem mali hem idari açıdan takım toparlandı. İstanbul kanadını Ağaoğlu, Trabzon kanadını da Hacısalihoğlu iyi bir şekilde idare etti.

Peki şimdi Hacısalihoğlu neden yok ? Hayrettin bey yokluğunda bizi neler bekliyor ?

Hacısalihoğlu kurtarıcı asbaşkan modeliyle tüm camianın isteğiyle göreve gelmişti. Kendisinden beklenenler vardı ve onları gerçekleştirdi. Yani misyonunu kısmen tamamladı diyebiliriz. Kendisi de böyle hissetmiş olacak ki yeni dönemde ben yokum dedi. Tek sebep bu mu, değildir. İşin siyasi boyutu da elbet vardır. Bildiğimiz gibi kendisi sol görüşlü, Atatürkçü, laik, medeni, çağdaş, demokrasinin gereklerine inanan bir isim. Şu an ki iktidar ile hiçbir ortak noktası, sempatisi ve beklentisi olmayan bir isim. İktidardan ihale alayım, iş yapayım gibi çabaları hiç olmadı. Trabzonspor ‘ da göreve gelirken nesi var ise bırakırken de o kadarı olan bir isim. Bu şartlarda ne siyaset onu ister nede o siyaseti. Yeni yönetimi siyasetin şekillendirdiği dedikoduları eğer doğruysa muhtemelen bundan da hoşnut olmamış ve ileride yaşanacak olumsuzlukları görerek bu oluşum da olmak istememiş olabilir. Kendisinden önceki asbaşkanın düştüğü durum ortada. Trabzonspor aşığı bir insan olduğunu herkesin bilmesine rağmen hem patronunun hem siyasetin odağında yaşadıkları ve yaşattıkları ortada, bugünlerin en büyük sorumlularından görünüyor ve belki de uzun yıllar yönetimlerde olamayacak, taraftarın kabullenemeyeceği isim haline dönüştü. Hacısalihoğlu bu kulübün son 30 yıllık tarihinde olan bir isim olarak mezara kadar bunu sürdürmek istediğini ve ismini lekeletmemek adına bu kararı aldığını düşünebiliriz. Haklı mı, haklı….

Peki yokluğunda ne olacak, işte en önemli kısım bu. Felaket tellallığı yapayım biraz. Transfer dönemi yaklaşıyor, pusuda bekleyen aç kurt menajerler var. İsimleri saymama gerek yok, yakın tarihte isimleri var. Bunlar tesislerde kol gezecek. Yaşlı ve pahalı isimler gündemden düşmeyecek. Oyuncu parasından çok menajer ücretleri dikkat çekecek. Siyasetin sopası sürekli kulübün üzerinde olacak. Kararlar birilerinden izin almadan verilemeyecek. Oyuncu ücretleri ödenmeyecek, personel maaşları aksayacak, kulüp borç batağında sürüklenecek. Faizler alıp başını gidecek, Ağaoğlu her ne kadar durumdan hoşnut olmasa da siyasetin baskısıyla sesini çıkaramayacak.

Bunlar kehanetlerim. Devre arası yaklaştı, umarım bunları yaşamayız. Eğer yaşarsak bilin ki işte o zaman Trabzonspor’ un gerçekten sonudur. Siyasetin futbol camiası üzerinde oluşturduğu mafyatik gruplar kulüplerin bugün bu hale gelmesinde en büyük nedenlerdir. Beşiktaş’ın, Fenerin, Antalya’nın, Karabük, Ankaragücü vb bu kulüplerinde durumları ortada bunların da yegane sebebi bu siyasi yapılanmadır. Kendileri hep kazanırken, yöneticilerin cebi dolarken kaybeden hep kulüpler olmuştur. Siyasete bulaşmış futbolcuların da düştüğü durumlar ortada isim vermeye gerek yok. Kısacası Spor ‘Eşit Değildir’ Siyaset…. Olmamalıdır da zaten, içine sokulmamalıdır. Siyasiler sadece bürokratik meselelerde kullanılmalı, kaynak yaratmalarda devreye sokulmalı ve değerlendirilmelidir. Onun haricinde siyasiler ile kulüplerin hiçbir bağlantısı olmamalıdır. Sokanlar utansın…

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Haber BK Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

ERZULÜM19 Mart 2019 Saat: 22:37
Uğurlu Geldi12 Mart 2019 Saat: 11:21
Tesadüfün Böylesi6 Mart 2019 Saat: 09:11
CİMBOMUN ÜMİT’i ‘’VAR’’13 Şubat 2019 Saat: 10:48
Tüm Yazıları
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklık
Yukarı ↑