EKONOMİ

Lojistik sektörünün dengesi şaştı

Trabzon’da faaliyetini sürdüren Reisoğlu Uluslararası Nakliyat Yönetim Kurulu Başkanı Önder Reis, lojistik sektörünün dengesinin şaştığını ifade etti.

3 Ocak 2019 Saat: 11:53
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 1.165 kez okunmuştur

Lojistik sektörünün dengesi şaştı
Lojistik sektörünün dengesi şaştı

Trabzon’da faaliyetini sürdüren Reisoğlu Uluslararası Nakliyat Yönetim Kurulu Başkanı Önder Reis, lojistik sektörünün dengesinin şaştığını ifade ederek, “Döviz kurlarında ki dalgalanma, ihracat-ithalat dengesinin değişmesi lojistik sektörünün de dengesini bozdu. Dolu gidip boş dönen nakliyecilerin maliyetleri arttı. Sektör zorluklar ve fırsatlar arasında gidip geliyor” dedi.

2018 yılı ihracat açısından rekorlarla geçerken bu durumun nakliyeciye yansıması beklenen kadar pozitif olmadığını ifade eden Reis, “Kurlardaki yükseliş ihracatı artırırken ithalatın azalmasına neden oldu. Dış ticaret dengesinin değişmesi lojistik sektörünün de dengesini bozdu. İhracat taşımalarımızın yarısını yaptığımız Avrupa’ya giden araçların yüzde 70’i boş döndü. Bu durum nakliye masraflarını yükseltti. Artan maliyetleri müşterilerine yansıtamayan nakliyeciler, yabancı plakalı araçlarla rekabet, gümrük kapılarındaki beklemeler, geçiş belgeleri sorunları… gibi evvelden gelen sorunlar da eklendiğinde çok zor bir yıl yaşadılar. Ayakta kalmak için devlet desteğine umudunu bağlayan sektörün, 2019 yılı da çok farklı geçmeyeceğe benziyor. Tabi sektörün önündeki fırsatları iyi değerlendirmesi gerekiyor” diye konuştu.

Reis, 500 bin kişiye istihdam sağlayan lojistik sektörü, 20 milyar dolarlık büyüklükle sektörün devleri arasında olduğunu dile getirerek, “Sektör içerisinde karayolu taşımacılığının büyük bir ağırlığı var. Türkiye’nin toplam ihracatının yüzde 40’ını taşıyan karayolu taşımacıları yaşadıkları sıkıntılar ve sorunlarla lojistik sektöründen payına düşeni fazlasıyla alıyor. 70 milyar dolarlık ihracat yükünü taşıyan karayolu taşımacıları, 8 milyar doların üzerinde hizmet ihracatı yaparak direkt olarak da ülke ekonomisine katkı veriyor. Bu rakamların daha yukarıları çıkmasını engelleyen ve yıllardır devam eden sorunlar bulunuyor. Bunların başında; kapılardaki beklemeler, kotalar ve geçiş ücretleri geliyor. Dünya Bankası araştırması bu durumu tespit ederek, “Bir malın taşınmasındaki 1 günlük gecikme, o malın ticaretinde yüzde 1 daralmaya yol açıyor, Bir malın taşıma maliyetindeki yüzde 10 artış, o malın ticaretinde yüzde 20’lik bir azalma getiriyor” sonucunu çıkarıyor” ifadelerine yer verdi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Haber BK Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız
DepolamaTaşıma iletme sistemiMerdiven Tırmanma CihazıEngelli merdiven tırmanıcıUluslararası evden eve nakliyatAdaklık
Yukarı ↑